Вілліс Лемб

Ві́лліс Ю́джин Лемб (англ. Willis Eugene Lamb); 12 липня 1913, Лос-Анджелес, США 15 травня 2008, Тусон, Аризона) — американський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики (1955). Половина премії «за відкриття, пов'язані з тонкою структурою спектру водню».

Willis Lamb
англ. Willis Eugene Lamb
Народився 12 липня 1913(1913-07-12)
Лос-Анжелес, Каліфорнія, США
Помер 15 травня 2008(2008-05-15) (94 роки)
Тусон, Аризона, США
Країна  США
Діяльність фізик, викладач університету
Alma mater Університет Каліфорнії, Берклі
Галузь фізика
Заклад Гарвардський університет, Університет Аризони, Колумбійський університет і Єльський університет[1]
Науковий керівник Роберт Оппенгеймер
Відомі учні Теодор Майман
Членство Національна академія наук США, Американська академія мистецтв і наук і Американське фізичне товариство[2]
Відомий завдяки: Лембів зсув
теорія лазерів
квантова оптика
Нагороди Нобелівська премія з фізики (1955)

 Вілліс Лемб у Вікісховищі

Біографія

Вілліс Юджин Лемб молодший народився в сім'ї телефонного техніка Вілліса Юджина Лемба і його дружини Марії Гелен Меткалф. У 1930 р. приступає до вивчення фізики в Каліфорнійському університеті в Берклі. Закінчує університет в 1934 р. зі ступенем бакалавра. У 1938 р., під керівництвом Роберта Оппенгеймера, захищає дисертацію на тему електромагнітні властивості ядерних систем. Після захисту працює в Колумбійському університеті і в 1945 р. стає асистентом професора. У 1947 р. року асоційованим професором і в 1948 р. професором. У 1951 р. переходить в Стенфордський університет в Каліфорнії. У 1954/55 рр. є запрошеним лектором в Гарвардському університеті. З 1956 до 1962 р. стає професором фізики в Оксфордському університеті, а потім в Єльському університеті в Нью-Гейвені. Після 1974 р. Лемб є професором в університеті Аризони.

У 1939 р. Лемб одружується на німецькій студентці Урсулі Шефер.

Досягнення

Лемб займався взаємодією нейтронів з матерією, теорією поля атомного ядра, теорією бета-розпаду, космічним випромінюванням, народженням пар частинка-античастинка, явищем впорядковування, квадрупольними ефектами в молекулах, діамагнітними поправками в експериментах з ядерного резонансу. Крім того він брав участь в розробці і побудові теорії магнетрона, теорією мікрохвильової спектроскопії, вивченню тонкої структури спектрів водню, дейтерію і гелію, а також зсувом рівнів енергії за рахунок електродинамічних ефектів. Ім'ям Лемба названий Лембів зсув.

У 1955 році Лемб отримав половину Нобелівської премії з фізики «за відкриття, пов'язані з тонкою структурою спектру водню». Другу половину премії отримав Полікарп Куш «за точне визначення магнітного моменту електрона».

Нагороди

Лемб був членом Національної академії наук США, Міжнародної академії наук і Американського фізичного товариства.

На честь Лемба заснована Премія Вілліса Лемба[3].

Див. також

Примітки

Джерела

  • Храмов Ю. А. Лэмб Уиллис Юджин (Lamb Willis Eugene) // Физики: Биографический справочник / Под ред. А. И. Ахиезера. — Изд. 2-е, испр. и дополн. — М.: Наука, 1983. — С. 172. — 400 с.

Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.