Вільгельміна (королева Нідерландів)

Вільгельміна Гелена Пауліна Марія (нід. Wilhelmina Helena Pauline Marie, МФА: [ˌʋɪlɦɛlˈmina]; 31 серпня 1880, Гаага, Нідерланди 28 листопада 1962, Апелдорн, Нідерланди) королева Нідерландів (1890-1948). Зрікшись престолу, мала титул принцеси.

Вільгельміна
нід. Wilhelmina Helena Pauline Marie
Народилася 31 серпня 1880(1880-08-31)[1][2][…]
Noordeinde Palaced, Гаага, Нідерланди
Померла 28 листопада 1962(1962-11-28)[1][2][…] (82 роки)
Гет-Лоо, Апелдорн, Гелдерланд, Нідерланди
Поховання Нова церква
Країна  Нідерланди
Діяльність голова держави, фотографка
Знання мов нідерландська[3]
Титул Правляча королева і принцеса
Посада Monarch of the Netherlandsd
Конфесія Нідерландська реформатська церкваd
Рід Оранська династія
Батько Віллем III
Мати Емма Вальдек-Пірмонтська
Брати, сестри Prince Alexander, Prince of Oranged, Prince Maurice of the Netherlandsd і Віллем Ніколас Олександр
У шлюбі з Duke Henry of Mecklenburg-Schwerind
Діти Юліана
Нагороди

орден Почесного легіону

Geuzenpenningd (1988)

Почесний доктор Лейденського университетуd (1925)


Життєпис

Була єдиною дитиною короля Віллема III від другого шлюбу з Еммою Вальдек-Пірмонтською. Коли народилась Вільгельміна, Віллемові III вже було 63 роки. У дитинстві вона була дуже прихильна до нього. Від першого шлюбу король мав трьої синів, проте до моменту народження Вільгельміни в живих залишався тільки один з них Олександр. Він помер у 1884 році, коли Вільгельміні були чотири роки. Тож вона стала спадкоємицею престолу.

Після смерті батька 10-річна Вільгельміна вступила на престол, проте до її повноліття її мати Ема була за регентку Нідерландів. На той час Віллем III був не лише королем Нідерландів, а і великим герцогом Люксембурга. Так як люксембурзький престол тоді передавався по салічному закону, Вільгельміна успадкувала від батька тільки нідерландський престол, а персональна унія між Нідерландами та Люксембургом закінчилася. За великого герцога Люксембурзького став Адольф Нассауський.

Вільгельміна правила Нідерландами (починаючи від моменту повноліття) 50 років — довше від інших нідерландських монархів. Під час її правління пройшли Перша і Друга світова війна, а Нідерланди втратили своїх колоній.

У світі Вільгельміна відома передусім завдяки її ролі в Другій світовій війні. Королева до самого кінця сподівалася уникнути участі у війні. Проте в травні 1940 Третій Рейх захопив її країну. Відмовилася скорятися окупантам, покинула країну та очолила уряд у вигнанні; її ім'я стало синонімом нідерландського Опору.

Через три роки після повернення з еміграції 4 вересня 1948 після 57 років та 286 днів правління Вільгельміна зреклася престолу на користь дочки Юліани. Це рішення було спричинено похилим віком та погіршеним здоров'ям королеви. Після того, як Вільгельміна залишила престол, вплив королівської родини почав знижуватись, проте звичайні громадяни Нідерландів продовжували любити та поважати королівську родину.

Наприкінці життя написала автобіографію під назвою Eenzaam, maar niet alleen (укр. Самотня, проте не одинока), де вона розповіла про деякі події свого життя.

Померла у віці 82 років у палаці Гет-Лоо 28 листопада 1962 та похована 8 грудня того ж року.

Шлюб і діти

У 1901 одружилася із герцогом Генріхом Мекленбург-Шверінським. Від цього шлюбу в неї народилась одна дитина — дочка Юліана.

Див. також

Посилання

  1. RKDartists
  2. Wilhelmina Helena Pauline Maria van Oranje-Nassau — 2009.
  3. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.