Вільгельм фон Каульбах

Вільгельм фон Каульбах (нім. Wilhelm von Kaulbach; 15 жовтня 1805, Бад-Арользен 7 квітня 1874, Мюнхен) — художник, один з найбільш значних представників німецького історичного живопису.

Вільгельм фон Каульбах
нім. Wilhelm von Kaulbach
Народився 15 жовтня 1805(1805-10-15)[1][2][…]
Бад-Арользен, Вальдек-Франкенберг, Кассель, Гессен, Німеччина[1]
Помер 7 квітня 1874(1874-04-07)[1][2][…] (68 років)
Мюнхен, Німецька імперія[1]
Поховання
Країна  Німеччина
Діяльність художник, викладач університету, ілюстратор
Вчителі Петер Йозеф фон Корнеліус
Відомі учні Францішек Тепа, Lemuel Wilmarthd, Fidelis Walchd і Theodor Baerd
Знання мов німецька[2]
Заклад Мюнхенська академія мистецтв
Членство Американська академія мистецтв і наук
Нагороди

Член Американської академії мистецтв і наук

Біографія

У 1821 році Вільгельм фон Каульбах вступив в Дюссельдорфську академію мистецтв і навчався у Петера фон Корнеліуса, пізніше, в 1826 році переїхав в Мюнхен і протягом деякого часу навчався в Мюнхенській академії мистецтв. У 1835 році Каульбах зробив поїздку в Італію, де створив велику кількість малюнків і ескізів за мотивами природи Італії. До перших самостійних робіт Каульбаха в Мюнхені відносяться плафон «Аполлон і музи» в Одеоні, кілька фресок в аркадах мюнхенського Хофгартена, 16 настінних картин (сцени з історії Амура і Психеї в палаці герцога Максиміліана, кілька таких картин в королівському палаці і ряд зображень на теми з віршів Клопштока в «Кенігсбау». У цих роботах вже знайшов своє вираження талант художника як у графіці, так і в композиції. Однак такі картини не відповідали мріям художника про створенні творів, що відображають драматичні і патетичні події, якими стали два разючих по своїй експресивності малюнка до «Злочинцю через втрачену честь» і «Дому божевільних» Шиллера.

У 183437 роках Каульбах створив свій безперечно кращий твір: величну «Битву гунів». За цим твором йшла не менш значна картина Каульбаха «Руйнування Єрусалиму» (183945). Згадані роботи забезпечили художнику ім'я і популярність по всій Німеччині, завдяки чому прусський король Фрідріх Вільгельм IV доручив йому розпис стін парадних сходів берлінського Нового музею. Каульбах разом з учнями написав восковими фарбами шість картин символічно-історичного змісту («Вавилонське стовпотворіння», «Руйнування Єрусалиму», «Битва гунів», довгий фриз «Ігри геніїв», «Ізіда», «Венера», «Сага», «Живопис», «Скульптура», «Мойсей», «Солон» та ін.), які про сильні та слабкі властивості художника: його рідкісну винахідливість, строгість його малюнка, умінні розумно й ясно характеризувати і групувати фігури, але разом з тим і про холодность його фантазії. Картини на сходах Нового музею вважаються найбільшим пам'ятником монументального живопису XIX ст. Найбільш вдала з цих картин — розташована над усіма іншими картинами, фриз, в якому різні моменти всесвітньої історії алегорично представлені в образах маляток-геніїв, які грають серед арабесок.

Гумор Каульбаха, що проявився в цих фігурах, ще виразніше виявляється в його ілюстраціях до «Рейнеке-Лиса» Гете, опублікованого незабаром після написання берлінських картин. Більш вдалими вважаються фрески на зовнішніх стінах Нової пінакотеки в Мюнхені, доручених йому по закінченні «Руйнування Єрусалима». У цих фресках Каульбах спробував сатирично відобразити історію сучасного йому німецького мистецтва і художні задуми короля Людвіга I.

Крім зазначених творів художника гідні згадки ще кілька портретів, ілюстрації до Гете (типи його жінок) і до драмам Шекспіра і Шиллера, настінна картина в нюрнберзькому Німецькому національному музеї, на якій зображений імператор Оттон III у могильного склепу Карла Великого, «Битва при Саламіні» в мюнхенському Максиміліаніумі, «Вбивство Цезаря» (малюнок вугіллям), «Нерон», «Танець смерті» (чотири малюнки) і незакінчений картон «Страшного суду».

Каульбах помер під час великої епідемії холери в Мюнхені в 1874 році. Похований на Старому південному кладовищі Мюнхена.

Художником став син Вільгельма фон Каульбаха Герман фон Каульбах, а також його племінник Фрідріх Каульбах.

Рецепція

Грандіозне полотно Каульбаха «Битва гунів» послужило програмною основою однойменної симфонічної поеми Ференца Ліста.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.