Віслинська коса

Віслинська коса (пол. Mierzeja Wiślana; рос. Балтийская коса; нім. Frische Nehrung) коса відокремлююча Віслинську затоку від Гданьскої бухти Балтійського моря. Довжина коси — 65 км (з яких 35 км на північному сході належать Росії (Балтійська коса Калінінградської області), решта — Польщі Віслинська коса)[1], ширина — 300—1800 м в середній і південній частинах і 8-9 км у північній. Покрита піщаними пляжами і частково заліснені дюнами. З'єднана з материком на південно-західному кінці (в Польщі), з російської сторони відокремлена від материка судноплавною протокою, що утворилася в результаті сильного шторму 10 вересня 1510 року. Північна частина коси називається Піллауський півострів[2].

Віслинська коса
Держава  Росія і  Польща
Розташовується на водоймі Гданська затока
Висота над рівнем моря 1 м
 Віслинська коса у Вікісховищі

Кордон між Польщею та Калінінградської областю, ексклавом з Росії, проходить косою. Польська частина має низку туристичних курортів, включена в адміністративно підпорядкованих місту Криниця-Морська.

Історія

До 13-го століття, коса мала судноплавну протоку по середині, через яку Ельблонг мав прямий доступ до Балтійського моря. Природне закриття протоки наприкінці 13 століття призвело до того що Ельблонг втратив статус важливого торгового порту. Таким чином, після тевтонського захоплення Данцигу та польської Померанії в 1308, значення Данцигу зросло.

Наразі Польща розглядає ідею прориття каналу через свою частину коси, з тим щоб відновити прямий доступ до Балтики, а не через протоку біля російського порту в Балтійську (Pillau/Piława).

Примітки

  1. (рос.) «География Калининградской области». Пособие по краеведению для учащихся средней школы. П. П. Кучерявый, Г. М. Федоров. Калининградское книжное издательство 1989. ISBN 5-85500-037-0.
  2. Балтийск // Энциклопедия туризма Кирилла и Мефодия. 2008.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.