Габор Бетлен

Га́бор Бе́тлен (угор. Bethlen Gábor; 1580 15 листопада 1629) князь Трансильванії (16131629), король Угорщини (16201621), герцог Опольський (16221625). Представник угорської династії Бетленів. Голова анти-Габсбурзького повстання в Угорському королівстві. Зять бранденбурзького маркграфа Йоганна-Сигізмунда. Учасник Тридцятилітньої війни. Також Гаври́ло Бе́тлен, Габрієль Бетлен (рум. Gabriel Bethlen, словац. Gabriel Betlen, нім. Gabriel Bethlen von Iktár).

Габор Бетлен
рум. Gabriel Bethlen
Габор Бетлен
Князь Трансильванії
1613  1629
Попередник: Габор Баторі
Спадкоємець: Іштван Бетлен
Король Угорщини
1620  1621
Попередник: Матвій Габсбург
Спадкоємець: Фердинанд II Габсбург
Герцог Опольський
1622  1625
Попередник: Жигмонд Баторі
Спадкоємець: Владислав IV Ваза
 
Народження: 1580(1580)
Марош'і, Трансильванія
Смерть: 15 листопада 1629(1629-11-15)
Дьюлафехервар, Трансильванія
Поховання: St. Michael's Cathedrald
Країна: Трансільванське князівство
Релігія: кальвінізм
Рід: Бетлени
Батько: Farkas Bethlend
Шлюб: Катерина Бранденбурзька
Діти: [немає]]

 Медіафайли у Вікісховищі

Пам'ятна дошка на честь Габора Бетлена, стіна Графського двору (палац Бетлена (1629 р.), нині Музей Берегівщини)

Біографія

2000 мадярських форинтів з портретом Габора Бетлена

Проводив політику зміцнення князівської влади. Створив постійну армію. Був лояльний по відношенню до турецького султана Османа II, був провідником османського впливу у Східній Європі. Втім, ще в 1615 році Матвій Габсбург, імператор Священної Римської імперії, «альтернативний» король Угорщини та Чехії, визнав Бетлена правителем Трансільванії і уклав з ним секретну домовленість про спільний виступ проти турків. Однак австрійці не стали дотримуватися її умови та продовжили в липні 1615 мирний договір з Оттоманською Портою, заодно підтримавши капітана Верхньої Угорщини і господаря Ужгородського замку Дьєрдя Другета, який навернувся до католицизму і виступив проти протестанта Бетлена.

З метою створення коаліції посилав посольство до Москви. Брав участь у початкових фазах Тридцятилітньої війни на боці протестантської коаліції. Після битви коло Білої гори (1620) зберіг владу лише над Трансільванією.

Портрети


Вшанування в Україні

На честь Габора Бетлена названа вулиця в м. Берегово Закарпатської обл. Меморіальна табличка на його честь встановлена на стіні палацу т. зв. Графського двору (з 2002 року тут діє Музей Берегівщини), збудованому Бетленом на руїнах монастиря ченців-домініканців у 1629 р.

Погруддя Габора Бетлена  у дворі угорської гімназії імені Бетлена, м. Берегово  

Ім'я князя носить також Берегівська угорська гімназія імені Бетлена, у дворі якої стоїть погруддя цього історичного діяча.

Література

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Габор Бетлен

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.