Галицьке село наприкінці XVII — в першій половині XVIII століття
«Галицьке село наприкінці XVII — в першій половині XVIII століття» — історико-економічний нарис за архівними матеріалами Перемишльської землі/ Автор — Пірко В. О. Український культурологічний центр. Донецьке відділення НТШ.- Донецьк, 2006.- 148 с. ISBN 966-7710-25-4
У монографії українського вченого-історика Василя Пірка на базі великого фактичного матеріалу, переважно архівного, який уперше вводиться до наукового обігу, простежується розвиток селянського і фільваркового господарства в Перемишльській землі Руського воєводства.
Структурно монографія складається зі вступу, трьох розділів і додатків.
- У «Вступі» розкрито стан проблеми вивчення історії галицького села у XVII—XVIII ст. і показано, що за обсягом інформації найінформативнішими є безсумнівно архівні джерела, а саме сумарії Перемишльського староства за 1698—1699 рр., 1705—1706, 1713—1714, 1745—1750 рр., оскільки дозволяють простежити зміни не лише в доходах фільварків за вказані роки, але й в структурі фільваркової продукції.
- У першому розділі дана характеристика галицького села наприкінці XVII ст., подана загальна характеристика Перемишльської землі, описані форми феодального землеволодіння, стан помісного господарства.
- У другому розділі показано занепад українського галицького села на початку XVIII ст. Показано, що основний чинник його занепаду — втягнення Польщі в Північну війну на боці Росії. Описані селянські і фільварові господарства.
- У третьому розділі висвітлена відбудова галицького села 20-40-х роках XVIII ст. Зроблено висновок, що у 30-40-х рр. XVIII ст. відбулися помітні позитивні зрушення в економіці галицького села, що пов'язується з обранням на польський престол в 1733 р. нового короля Августа ІІІ. Показано, що відбудова галицького села велася на старій фільварково-панщизняній основі, хоча, зокрема в гірських селах, спостерігалося пожвавлення товарно-грошових відносин.
- У Додатках вперше у вітчизняній науковій літературі подається список усіх сільських поселень, які існували на той час на території південно-західної частини сучасної Львівської області і сусідніх воєводств Польщі. Всього автором вперше опрацьовано і подано 268 нових інвентарних описів 172 сіл, подано відомості про кількість і категорії селянських та поміщицьких господарств, основні види їх господарської діяльності. Зокрема, подано кількість населення у селах за категоріями (кметі, шляхтичі тощо), кількість дворів, господарських об'єктів (млини, корчми).
«Галицьке село наприкінці XVII — в першій половині XVIII століття» - єдиний сучасний ґрунтовний опис Перемишльської землі 17-19 ст. Подана карта Перемишльщини тих часів. Наведено єдиний існуючий на сьогодні і складений автором на основі архівних джерел список сіл на цій землі тих часів з описом їх господарки, який має енциклопедичний характер.
Монографія розрахована на наукових працівників, краєзнавців і широкого читача.
Рецензенти: Доктор історичних наук, професор Ковальський М.П., доктор історичних наук, доцент Задунайський В.В.
Див. також
Література
- Пірко В. О. Галицьке село наприкінці XVII — в першій половині XVIII ст. (історико-економічний нарис за матеріалами Перемишльської землі)/ Український культурологічний центр. Східний видавничий дім.- Донецьк, 2006.- 148 с.
- Пірко В. О. Економічна руїна в Перемишльській землі на початку XVIII ст.// Вісник Львівського університету.- 1965.- Серія 1, вип. 3.
- Пірко В. О. Зв"язок фільварків Перемишльської землі з ринком на початку XVIII ст.// 40-а наукова конференція професорсько-викладацького складу Львів. держ. університету.- Львів, 1966.
- Пірко В. О. Ревізії — важливе джерело для вивчення соціально-економічної історії Прикарпаття// Архіви України.- 1966.- № 6.
- Пирко В. А. Вопросы аграрного строя Западной Украины XVI — XVIII вв. в советской историографии// Материалы научной конференции ДонГУ.-Донецк, 1968.
- Пірко В. О. Про розвиток помісного господарства в Галицькому Прикарпатті в першій половині XVIII ст.// Питання історії народів СРСР.-Харків, 1969.- Вип. 8.
- Пірко В. О. Помісне господарство Галицького Прикарпаття у першій половині XVIII ст.// УІЖ.- 1969.- № 1.
- Przyboś K., Granice Ziemi Przemyskiej w czasach nowożytnych XVI—XVIII w., Przemyśl 1993: (fragmenty)