Гаральд V

Гаральд V (норв. Harald V; нар. 21 лютого 1937) — чинний король Норвегії з 17 січня 1991 року. Походить з династії Глюксбургів. Вступив на престол після смерті батька, Олафа V.

Гаральд V
норв. Harald V
Гаральд V
[[Файл:|90px|]]
Прапор
55-й Король Норвегії
з 17 січня 1991
Попередник: Олаф V
 
Народження: 21 лютого 1937(1937-02-21) (84 роки)
Аскер, Норвегія
Країна: Норвегія
Релігія: Церква Норвегії
Освіта: Університет Осло (1955), Коледж Бейлліол (1962), Норвезька військова академіяd (1959), Школа Кафедрального собору Ослоd (1955) і Кавалерійська школаd (1956)
Рід: Глюксбурги
Батько: Олаф V
Мати: Марта Шведська
Шлюб: Королева Соня
Діти: Марта Луїза
Хокон
Автограф:
Нагороди:
Великий Орден Короля Томислава зі стрічкою та Великою Даницею

 Медіафайли у Вікісховищі

Життєпис

Народився 21 лютого 1937 року в королівській резиденції Скаугум, у 15 милях на південний захід від Осло. Став першим принцом, що народився в Норвегії з 1370 року. Мав старших сестер: Раґнхільд та Астрід. Перші три роки життя провів у Скаугумі.

Після німецького вторгнення 1940 року разом із матір'ю та сестрами потрапив до Швеції, а згодом — до США. Там прихистком родини стала садиба Пуке Гілл біля Вашингтону. Дід Гаральда, Гокон VII, і батько, кронпринц Улаф, під час війни проживали у Лондоні, очолюючи уряд у вигнанні. Іноді кронпринц навідував сім'ю в США. На свята норвезьку родину запрошували до себе президент Франклін Рузвельт і його дружина.[1]

1945 року принц повернувся до Норвегії та вступив до Університету Осло1955), згодом продовжив навчання у військовій академії. З 1960 вчився в Оксфорді.

1968 року одружився з жінкою не дворянського походження, Сонею Гаральдсен, має від неї двох дітей — принцесу Марту Луїзу та кронпринца Гокона, спадкоємця престолу.

Захоплюється вітрильним спортом і неодноразово брав (як і його батько) участь у чемпіонатах світу (золота медаль у складі команди — 1987), Європи та Олімпійських іграх (1964, 1968 і 1972).

1964 року ніс норвезький прапор на Олімпійських іграх в Токіо. На відміну від батька Олафа V, який у 1928 в Амстердамі став олімпійським чемпіоном, Гаральд не піднімався на Олімпійських іграх вище 8-го місця, зате досяг успіху на чемпіонатах світу та Європи. 2005 року, вже будучи королем (через два місяці після операції на серці), переміг зі своєю командою на європейських змаганнях у Швеції, у 68-річному віці.

У 2003—2005 роках король важко хворів, переніс дві операції — видалення ракової пухлини та аортокоронарного шунтування. На той час кронпринц Гокон виконував обов'язки регента.

Є главою Норвезької протестантської церкви. Головнокомандувач Збройних сил Норвегії; має звання генерала та адмірала.

Родинне дерево

Фредерік VIII
 
Луїза Шведська
 
Едуард VII
 
Олександра Данська
 
Оскар II
 
Софія Нассауська
 
Фредерік VIII
 
Луїза Шведська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гокон VII
 
 
 
 
 
Мод Віндзор
 
 
 
 
 
Карл Шведський
 
 
 
 
 
Інгеборга Датська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Олаф V
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Марта Шведська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гаральд
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Див. також

Примітки

  1. Король Норвегии Харальд V (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.