Гарасимів Левкадія Іллівна

Гарасимів Левкадія Іллівна (30 вересня 1911(19110930), Рудники (нині Миколаївського району Львівської області) 28 серпня 1952, Харськ Молчанівського району Томської області, Росія, тоді РРФСР), також відома як сестра Лаврентія і свята Лаврентія — українська монахиня зі Згромадження Св. Йосифа, блаженна преподобномучениця.

Гарасимів Левкадія Іллівна
Преподобномучениця
Блаженна
Лаврентія Гарасимів
У миру: Левкадія
У чернецтві: Лаврентія
Народилася 30 вересня 1911, Рудники
Рудники[1]
Померла 27 серпня 1952, Харськ
Харськd, Молчановський район, Томська область, РРФСР, СРСР
Шанується в в Католицькій Церкві
Беатифікована 27 червня 2001 Папою Іваном Павлом II
У лику блаженний
День пам'яті 27 червня

Метричні дані

У «Метриці народжених села Рудники, 1908—1941 рр.» записано: «Номер запису 56. Число дому 139. 13 серпня — 31 вересня 1911 р. Левкадія. Віросповідання греко-католицького, ложа законного. Батько: Ілля Гарасимів, син Миколи і Параскеви з роду Третяк. Мати: Юліанія, дочка Івана Сподарика і Марії з роду Леськів. Хрестив і миром помазав Стефан Яворський, парох місцевий». Таким чином, Леокадія Гарасимів народилась 13 серпня 1911 р. у звичайній хліборобській сім'ї, а була охрещена 31 вересня 1911 р..

Вступ до Згромадження Сестер святого Йосифа

У 1931 р. Леокадія вступила до Згромадження Сестер святого Йосифа в селі Цеблів на Сокальщині. У 1933 р. склала свої перші обіти. Потім разом з сестрою Олімпією (Ольга Біда), сестрою Глікерією (Катерина Ходань) проживали у місті Хирові. Сестри займались християнським вихованням молоді, добре зналися на цілющих травах і лікували людей. Під час німецької окупації допомагали бідним продуктами і медикаментами. Під час Великого посту вони організовували молодь, особливо хлопців, до почесної варти біля Божого гробу. Крім цього вишили багато прикрас для церкви і робили штучні квіти. Сестри жили дуже скромно.

Марії Гамак з Хирова сестра Лаврентія запам'яталась тим, що була дуже гарною, і всі дивувалися, що така вродлива дівчина стала монахинею. Вона була енергійною, рішучою і гарно співала в церкві. На жаль, сестра Лаврентія часто хворіла на легені.

Арешт

1950 р. сестра Лаврентія, відчуваючи наближення арешту, приїхала попрощатись із братом Герасимом та братовою Анною. У кінці квітня 1950 р. на монастир сестер Йосифіток у Хирові напали енкаведисти. Сестра Лаврентія забігла у комірчину і вистрибнула у сад через вікно. Надворі була ніч і падав дощ. Енкаведисти багнетами проколювали кожний кущ, шукаючи монахиню. Кілька разів багнет був перед її очима. Після того сестра Лаврентія тяжко захворіла.

На початку травня 1950 р. до будинку, в якому проживали монахині, приїхали енкаведисти, зробили детальний обшук, а потім посадили сестер у машину і повезли в пересильний табір у Бориславі. Там сестри пробули більше місяця. Спочатку їх навіть не годували, а через кілька днів почали давати кип'ячену воду і 300 грамів хліба.

Вивіз у Сибір

У червні 1950 розпочався вивіз у Сибір. Сотні людей посадили у товарні вагони. Під час зупинок, які були дуже рідко, дозволялося набирати лише воду. Дорога тривала два тижні. У Томську частину переселенців, у тому числі і хвору Лаврентію, посадили на пароплав. Вона разом з сестрами Олімпією і Глікерою прибули у село Харськ Молочановського району Томської області. Сестра Лаврентія терпеливо зносила свою хворобу. Відчуваючи наближення смерті, вона просила білого хліба, тобто хотіла прийняти святе Причастя, часто говорила: «Ісусе, я не хочу помирати без тебе». Померла Лаврентія 28 серпня 1952 р. у селі Харську і була похована на цвинтарі поруч з сестрою Олімпією, яка померла у січні 1952 р.

Беатифікація

27 червня 2001 р., папа римський Іван Павло ІІ під час свого візиту в Україну на Божественній Літургії у візантійському обряді у Львові благословив зачислення 28 священномучеників Христової Церкви до лику блаженних Всечесних Слуг Божих, серед яких була і Лаврентія.[2]

Примітки

  1. CatholicSaints.info
  2. Ковтало Б. Рудники. Історико-краєзнавчий нарис/Ковтало Б., Сколоздра Р., Яцишин С..—Львів,2005.—330с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.