Гармонія азійська

Гармонія азійська, або далекосхідна, або сонечко-арлекін (Harmonia axyridis (Pallas, 1773)) жук, один з видів роду Гармонія родини кокцинелідових (Coccinellidae). Природний ареал — східна Азія; вид є високоінвазивним і на сьогодні заселив всі континенти, окрім Австралії.

?
Гармонія азійська

Harmonia axyridis
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Твердокрилі (Coleoptera)
Родина: Сонечка (Coccinellidae)
Підродина: Coccinellinae
Рід: Гармонія
Вид: Гармонія азійська
Harmonia axyridis
Посилання
Вікісховище: Category:Harmonia axyridis
Віківиди: Harmonia axyridis

Опис виду

Гармонія азійська є «типовим» сонечком за формою і деталями будови.

Жук, як правило, має великі для сонечок розміри: 5,5-8,5 мм і більш куполоподібну форму, ніж європейські види.

Типовий варіант забарвлення — «сукцінея»

На «спині» в нормі забарвлення у вигляді кількох рядів чорних цяток на рудому (від брудно-помаранчевого до червоного) тлі. Цей вид сонечка нерідко називають 19-крапковим сонечком.

Ще однією особливістю гармонії є білий колір передньоспинки із «M»-подібним (або W-подібним) чорним рисунком. У гармонії завжди червонувато-коричневі ноги і коричневий колір низу черевця навіть у меланістичних форм.

Ці особливості відрізняють гармонію азійську від місцевих європейських видів концинелід.

Мінливість

Мінливість забарвлення гармонії азійської

Забарвлення гармонії надзвичайно мінливе. Три основні варіанти забарвлення надкрил (відомі також інші кольорові форми, зокрема, у вихідному ареалі):

  • червоний або помаранчевий фон з чорними плямами (відомий як форма «succinea»),
  • чорний з чотирма червоними плямами (форма «spectabilis»)
  • чорний з двома червоними плямами (форма «conspicua»).

Саме через мінливість вид нерідко означають назвою «сонечко-арлекін» (harlequin ladybird). Також його нерідко називають «Хеловін-сонечком» (Halloween lady beetle), оскільки для нього властива поява в будинках і на садибах в кінці осені, на Хеловін[1][2].

Розселення гармонії по світу

Природний ареал гармонії — Забайкалля, Китай і Далекий Схід.

Причини появи у Європі дискусійні. Вважається, що вид проник випадково разом з китайськими товарами, проте існує також гіпотеза, що його завозили для обмеження розмноження в теплицях та розплідниках рослин попелиць.

Вид є високоінвазивним і на сьогодні заселив всі континенти, окрім Австралії. В Україні активна інвазія йде з заходу на схід. Вид вже поширений в усіх прикарпатських і подільських областях та у Придніпров'ї.

Типове зимівельне скупчення гармонії

Основна хвиля інвазії в Україні пройшла протягом 2008—2012 років.

2013 року гармонія досягла у своєму поширенні сходу України, і її вже виявлено на Харківщині, зокрема в окол. смт Васищеве[3].

Моніторинг інвазії цього виду сонечок в Україні ведуть всі зоологічні центри, зокрема й Інститут зоології НАН України. На сайті «Моніторинг біорізноманіття в Україні» вміщено методичні рекомендації щодо виявлення цього виду комах[4].

Скупчення перед зимівлею сонечка реєструються восени не тільки в приміщеннях, але і на скелях, наприклад, скелі в ок. с. Дениші.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.