Гаспар Граціані

Гаспар Граціані (рум. Gaspar Graziani, пол. Kasper Gratiani, італ. Gasparo Graziani, нар. 1580 пом. вересень 1620) господар Молдовського князівства з лютого 1619 до вересня 1620 року.

Гаспар Граціані
Гаспар Граціані
Господар Молдовського князівства
лютий 1619  вересень 1620
Попередник Раду Міхня
Наступник Александр IV Ілляш
Народився 1580(1580)
Далмація, Хорватія
Помер 1620(1620)
Цецора, Ясси, Молдовське князівство
Відомий як дипломат, перекладач
Країна Венеційська республіка

Медіафайли у Вікісховищі

Життєпис

Ранні роки

Гаспар Граціані народився у Далмації (Хорватія) у 1580 році (ймовірно). Граціані був на службі у декількох європейських державах: він був перекладачем англійської дипломатичної місії в Османській імперії, а потім посланником одночасно тосканського герцога Козімо II Медічі і іспанського віце-короля Неаполя у Порті. Також вів переговори про звільнення християнських моряків, які були захоплені піратами.

У 1616 році султан Ахмед I нагородив Граціані званням герцога Паросу і Наксоса. У лютому 1619 року стає господарем Молдовського князівства.

Господар Молдовського князівства

Граціані з перших днів свого правління викликав ненависть у місцевого населення. У 1619 році він з жорстокістю придушив повстання в Оргіїві.

Ще в 1618 році почалася Тридцятирічна війна, яка дещо зачепила і Молдовське князівство. Османська імперія, підбурювана антигабсбургськими силами, вирішила підкорити Польщу.

У 1620 році Гаспар Граціані, якого турецький султан хотів змістити з трону, повідомив про своє бажання приєднатися до Речі Посполитої та пообіцяв Станіславу Жолкевському 25 тисяч війська, якщо він прийде йому на допомогу — битися проти турків[1]. Через деякий час турецькі війська увійшли до Молдови. До них примкнули загони з Валахії (10 тис.), угорці, татари і антипольськи настроєні молдовани (20 тис.). Вирішальна битва турків з поляками відбулася біля міста Цецори. Гаспар Граціані перейшов на бік поляків. В результаті багатоденного бою польське військо було повністю розгромлене, його командувач Станіслав Жолкевський загинув. Молдовські бояри схопили Граціані, який спробував втекти, і вбили його.

Наступним господарем Молдови став Олександр IV Ілляш, який добився від Порти свого призначення, пообіцявши сплатити харач розміром у 40 000 золотих.

Пам'ять

  • Життя Гаспара Граціані слугувала основою трагедії Іоана Славіча «Гаспар Граціані» (1888).

Примітки

Посилання

Попередник: Господар Молдови
1619-1620
Наступник:
Раду Міхня Александр IV Ілляш
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.