Гвоздика гарна

Гвозди́ка га́рна (Dianthus superbus subsp. alpestris) багаторічна рослина родини гвоздичних, занесена до Червоної книги України. Декоративна культура.

?
Гвоздика гарна

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Насінні (Spermatophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Дводольні (Dicotylédones)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Гвоздичні (Caryophylláceae)
Підродина: Caryophylloideae
Триба: Caryophylleae
Рід: Гвоздика (Dianthus)
Вид: Гвоздики пишні (Dianthus superbus)
Підвид: Гвоздика гарна
Dianthus superbus subsp. alpestris
(Uechtr.) Kablík. ex Celak. (1875)
Синоніми
Dianthus speciosus (Rchb.)
Посилання
Вікісховище: Dianthus superbus subsp. alpestris
Віківиди: Dianthus superbus subsp. alpestris
NCBI: 1216855

Опис

Багаторічна трав'яниста рослина заввишки 30-60 см, гемікриптофіт. Корінь прямий стрижневий. Плодущі стебла прямостоячі, із численними неплідними гонами. Листки лінійні або лінійно-ланцетні, як і стебла сизуваті.

Квітки великі, розташовані на стеблах по 1–8 (частіше по 2-6). Пелюстки фіолетово-рожеві (інколи білуваті), при основі із зеленою плямою, глибоко торочкувато-багатороздільні. Плід коробочка.

Екологія та поширення

Зростає на кам'янистих, гумусних, вологих, нейтральних і помірнокислих ґрунтах. На горі Гнєтєса зростає на гірських луках, які сформувались на щебенистих малопотужних ґрунтах та на відшаруваннях вапнякових порід на крутих схилах південної та південно-східної експозицій у субальпійському і верхньому лісовому поясах в угрупованнях асоціацій Caricetum paniculatae та Festucetum saxatilis.

Цвіте у липні–серпні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і партикуляцією каудекса.

Рідкісний центральноєвропейський гірський вид, ареал якого охоплює гори Середньої Європи (західні та південні Карпати, Альпи). В Україні зростає в субальпійській та верхній лісовій смугах Карпат (Чивчинські гори, Івано-Франківська область) — дуже рідко. Більшість популяцій нечисельні, але повночленні, щільність окремих осередків може сягати 3–4 особин на 1 м².

Значення і статус виду

Висока стенотопність виду та заліснення екотопів є причинами коливань чисельності. Вимагає запровадження регульованого заповідного режиму у місцях зростання виду, контролю за станом популяцій та культивування у ботанічних садах як рідкісна високодекоративна рослина. Заборонено збирання, гербаризацію рослин, порушення умов місцезростання. Може розводитись як декоративна рослина.

Див. також

Література

Джерела

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.