Географія Болгарії

Болгарія (болг. България), Республіка Болгарія — держава у південно-східній Європі. Розташована в східній частині Балканського півострова. Межує на півночі з Румунією — вздовж Дунаю, на півдні — з Грецією і Туреччиною, на заході — з Сербією і Північною Македонією. На сході омивається Чорним морем протяжність берегової лінії — 378 км. Площа 110,9 тисяч км². Населення — 8,257 млн осіб (перепис 2001 року). Столиця Софія.

Провінції Болгарії

Назва

Назва країни Болгарія (болг. България) походить від назви болгарського народу. Існують різні версії походження терміна болгари/булгари. Згідно з однією з теорій, слово болгари з тюркської перекладається як повсталі. Відповідно до теорії Гесера Курултаева первісною формою є Балгар, яка потім переходить в о у слов'янській вимові (напр. в давньоболгарських літописах). Бал-/балч- означає голова, головний, а -гар рід, народ. Тобто болгар (балгар) головний народ. Існує варіанти розшифровки слова болгар за допомогою татарської мови, де бай багатий, знатний, пан або бойліґ/байліґ багатство, знатність, а ар-їре людина, чоловік, тобто болгар — це знатний чоловік або просто пан, а також за допомогою чуваської мови, де пул- (у татарській вимові це ж слово звучить як бул-) означає будь, а кар (у татарській вимові звучить також) дружній, тобто болгар (пул кар) — це заклик до єдності Будь дружнім.

Розташування

Максимальна відстань із заходу на схід 520 кілометрів, з півдня на північ — 330 кілометрів. Болгарія має спільний кордон на півночі з Румунією, на заході із Сербією та Північною Македонією, на півдні з Грецією та Туреччиною. Чверть території займають ліси — одні з найгустіших у центральній Європі.

Крайні пункти

Вейката
Китка
Шабла
Крайні точки Болгарії

Болгарія лежить між 44°12′45′′ і 41°14′05′′ північної широти, 22°21′56′′ і 28°36′35′′ східної довготи.

Крайні пункти держави:


Геологія

Корисні копалини

Рельєф

Фізична карта Болгарії

Велика частина країни — гірські хребти Стара-Планина, Средна-гора, Рила з горою Мусала (вища точка Балканського півострова, 2925 м), Пірин, Родопи. На півночі Болгарії Ніжньодунайська рівнина, в центрі Казанликська улоговина, південніше — обширна Верхньофракійська низовина.

Панорама хребта Пірин

Клімат

Болгарія у грудні. Світлина з супутника.

Клімат країни помірний, на півдні перехідний до середземноморського. На рівнинах середні температури січня від −2...2 °С, липня до 25 °С. Опадів випадає в рік від 450 мм на рівнинах, до 1300 мм — в горах. Завдяки легкому морському бризу влітку немає виснажливої спеки.

Гідрографія

Річки

Річка Арда у Родопах

Великі річки: Дунай, Мариця.

Озера

Ґрунти

Рослинність

Ліси займають близько 1/3 території, переважно листяні. Болгарія славиться олійними трояндами, які квітнуть по всій Казанликській долині, відомій як Трояндова долина. Високо в горах зустрічаються дуже рідкісні і красиві квіти — едельвейси. Всьому світу знайомі сорти болгарського тютюну.

Тваринний світ

Стихійні лиха та екологічні проблеми

Охорона природи

Національні парки Болгарії: Віташа, Золоті піски, Ропотамо, Стенето та інші. Болгарська прибережна смуга протягнулася на 648 км. Місцями її ширина досягає 100 м.

Див. також

Примітки

    Література

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.