Герб Волині

Ге́рб Во́линісрібний хрест на червоному щиті. Геральдичний символ Волині. Відомий ще з монет початку XIV ст. Великого князя руського Дмитра-Любарта Ґедиміновича та з пізніших печаток початку XV ст. литовських князів Вітовта та Сигізмунда[джерело?], а також європейських гербовників пізнього середньовіччя і раннього модерну. Форма геральдичної фігури, так званого Волинського хреста, змінювалася впродовж століть: від первісного грецького хреста до латинського хреста (XV—XVI ст.), лицарського, візантійського, козацького, тощо . Використовувався з видозмінами на територіальних гербах Волинського князівства (по 1452) Волинського воєводства (1566—1795), намісництва (1793—1796), губернії (1796–1925), а також українських Волинської (з 1997) і Рівненської областей (з 2001) та на гербах різних міст, що належали до історичних волинських земель. Альтернативний герб Волині, відомий з символіки австрійської Галіції та Лодомерії (1773—1918), — синій щит із двома шахованими червоним і сріблом балками.

Герб Волині
Герб Лодомерії (Волині), ХІХ ст.
Деталі
Носій Волинь
Використання територіальний

Історія

Волинська земля

Герб Волинського князівства, 1313
Печатка Вітовта, 1404
Печатка Вітовта, 1407.

Зображення хрестів як символів руських правителів знаходимо на монетах волинського князя Любарта, останнього правителя Руського королівства (1340—1383), та його сина Федора (1384—1387). На іншому боці таких монет фігурує так званий руський лев.

Найдавніші зображення герба Волині у вигляді хреста зустрічаємо на великих печатках великого князя литовського та руського Олександра-Вітовта 1404 і 1407 років. На них подані герби Великого князівства литовського і руського — погоня, Троків — піхотинець, Жмуді — ведмідь, а також символ Русі (Волині) — хрест. По колу печатки підпис латиною: «Печать Олександра, або Вітовда, великого князя Литви, господаря Русі та інших». У той час Русь з центром у Волині була складовою частиною Великого князівства Литовського та Руського і другою за значенням землею після Литви[1].

Такі ж герби присутні на великій печатці великого князя литовського та руського Сигізмунда Кейстутовича 1433 року.

Перше зображення в кольорі знаходимо у т. зв. Арсенальному списку, найстарішій копії праці Яна Длуґоша (лат. Joannis Dlugossi) «Інсиґнії та клейноди Королівства Польського» (лат. Insignia seu clenodia regis et regni Poloniae) з Арсенальної бібліотеки в (Парижі [lower-alpha 1] До найдавніших виображень герба волинської землі належить також його кольорове зображення в «Берґсгамарському кодексі» (лат. Codex Bergshammar), в збірці Національного архіву Швеції у (Стокгольм).

Волинське воєводство

Волинське воєводство у складі Великого князівства Литовського використовувало за герб із хрестом. У деяких німецьких гербовниках Волині хибно приписували литовську погоню — на червоному щиті білий лицар на білому коні; у руці лицар тримає чорний щит із білим хрестом.

Після приєднання Волині до Корони Польської в 1589 році було здійснено спробу внести незначні зміни до волинського герба додавши щиток з зображенням польського коронного орла. Але в життя (він) не увійшов і Земля Волинська надалі вживала давній герб, без орла[2].

Лодомерія

У австрійській й угорській геральдиці XVIII—XX ст. альтернативним гербом Волині (Лодомерії, Володимирії) був синій щит із двома шахованими червоно-срібними балками. Він використовувався у гербі Галичини та Лодомерії, а також у проєкті великого герба Угорщини 1849 року.

Російська Волинь

До 5 грудня 1856 року, коли був затверджений герб Волинської губернії, за герб Волинського намісництва Російської імперії правив герб адміністративного центру намісництва, міста Новограда-Волинська. В золотому полі щита червоний хрест[3].

Від 1857 року в Російській імперії запроваджено нові правила герботворення, відтак, згідно з новими вимогами, було усталено герб Волинської губернії. У червоному полі французького геральдичного щита срібний хрест. Над щитом розміщено російську імператорську корону. Навколо щита золоті дубові галузки оповиті стрічкою Андріївського ордену[4].

Польська Волинь. Проєкт герба

Проєкт відтворено на основі полонізованого варіанта волинського герба, що так і не набув поширення з кінця XVI ст., водночас з відновленням панування на частині контрольованої поляками території Волині. Герб широко використовувався в адміністративних і пропагандистських цілях протягом 1919-1939 років, але офіційного затвердження не отримав.

Польська влада використовувала нагору Хрест Волині, якою відзначали воєнних ветеранів до 1939 року.

У сучасній Україні

Зауваги

  1. М. Фрідберґ налічував аж сім рукописів цієї книги під назвою «Insigniorum, clenodium regis et regni Poloniae». Див.: Marian Friedberg. Klejnoty Długoszowe // Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie. – Kraków, 1930. – S. 10–107. Див.: Йоанна Клиш. Книга земських і шляхетських гербів Еразма Камина, познанського золотаря XVI ст. З фондів наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана франка

Примітки

  1. Олег Однороженко. Князівська геральдика Волині середини XIV—XVIII ст. Харків, 2008. с. 3, 35 ISBN 966-7409-49-X
  2. Сенютович-Бережний В. Герб Волині. — Літопис Волині (Вінніпеґ), 1956 р., Ч. 3, с. 2 — 4.
  3. Тадеуш Чацький в історії Волині. Архів оригіналу за 1 листопада 2013. Процитовано 9 липня 2012.
  4. П. П. фонъ Винклеръ. Гербы городовъ, губерній, областей и посадовъ Россійской Имперіи Архівовано 3 грудня 2009 у Wayback Machine.(рос.)

Література

  • Климкевич Р. О. Завваги в справі гербу Волині. // Літопис Волині (Вінніпеґ), 1953, Ч. 4, с. 99 — 101.
  • Сенютович-Бережний В. Герб Волині. // Літопис Волині (Вінніпеґ), 1956, Ч. 3, с. 2 — 4.
  • Роман О. Климкевич. Історичні прапори великої землі. // Літопис Волині (Вінніпеґ), 1967, Ч. 9, с. 38 — 46.
  • Пожарський А. До питання про герб Волині. // Третя наукова геральдична конференція (Львів, 4-5 листопада 1993 року). Збірник тез повідомлень та доповідей. — Львів, 1993.
  • Огнєва О. Сфрагістика та нумізматика про герб Волині. // Третя наукова геральдична конференція (Львів, 4-5 листопада 1993 року). Збірник тез повідомлень та доповідей. — Львів, 1993.
  • Однороженко О. Про земельний герб Волині. // Шоста наукова геральдична конференція (Львів, 27-29 березня 1997 року). Матеріали. — Львів, 1997.
  • Гречило А. Територіальні символи Галицько-Волинської держави (ХІІІ – поч. XIV ст.). // Король Данило Романович і його місце в українській історії. — Львів, 2003.
  • Олег Однороженко. Князівська геральдика Волині середини XIV—XVIII ст. — Харків, 2008. ISBN 966-7409-49-X
  • Гречило А. Символи Королівства Галичини і Лодомерії (1772-1918) // До джерел. Збірник наукових праць на пошану Олега Купчинського з нагоди його 70-річчя. — К., Львів, 2004. — Т. І. — С. 538—553.
  • Гречило А. Українська територіальна геральдика. — Львів, 2010.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.