Герман Грассман

Герман Гюнтер Грассман (нім. Hermann Günther Grassmann; 15 квітня 1809, Штеттін 26 вересня 1877, Штеттін) — німецький фізик, математик і філолог.

Герман Грассман
нім. Hermann Günther Grassmann
Народився 15 квітня 1809(1809-04-15)[1][2][…]
Штеттін, Королівство Пруссія[1]
Помер 26 вересня 1877(1877-09-26)[1][2][…] (68 років)
Штеттін, Королівство Пруссія, Німецька імперія
Країна  Королівство Пруссія
Місце проживання Королівство Пруссія
Діяльність математик, фізик, мовознавець, вчитель середньої школи, перекладач
Галузь алгебра, фізика, математика і філологія
Alma mater Гумбольдтський університет Берліна
Знання мов німецька[2]
Членство Геттінгенська академія наук
Нагороди

почесний доктор Тюбінгенського університетуd

Біографія

Його батько Юстус Гюнтер Грассман (1779—1852), професор в гімназії в Штеттині, став відомий завдяки працям з геометрії, фізики та кристалографії.

Після того як Грассман здобув освіту в Штеттині, він вступив до Берлінського університету, на факультет теології. Здавши з успіхом обидва іспити з теології, він довго не полишав думки присвятити себе діяльності проповідника, а прагнення до богослов'я зберіг до кінця свого життя. У той же час він зацікавився математикою.

У 1840 році він витримав додатковий іспит на придбання права викладати математику, фізику, мінералогію і хімію, також представив твір по теорії морських припливів, в якому висловив перші ідеї свого вчення про протяги, розвинені чотири роки потому у виданому Вігандом в Лейпцигу творі "Die Wissensschaft der extensiven Grosse oder die Ausdehnunsglehre. 1-ster Theil, die lineare Ausdehnungslehre ", а потім, ще пізніше, в 1862 році, в ще більш обробленому вигляді, в іншому творі: " Die Ausdehnungslehre ".

Діяльність викладача почав у Берлінській ремісничій школі, продовжував в Штеттінській реальній школі, а з 1852 року замістив свого батька в гімназії, де згодом отримав звання професора. Займаючись математикою, механікою і фізикою, Грассман також приділяв увагу філології та східним мовам китайській і давньоіндійській. У 1863 році він сформулював закон дисиміляції придихихових звуків у давньогрецькій та давньоіндійських мовах (т. Зв. Закон Грассмана). Грассман також відомий як перекладач «Рігведи» на німецьку мову і як укладач «Словника до „Рігведи“».

Став членом Геттінгенської академії наук.

У 1848 році він виступив як публіцист проти революційного руху в Берліні, а потім, разом зі своїм братом Робертом, заснував газету, в якій діяльно обговорював нагальні питання того часу.

Твори

 • Die Wissenschaft der extensiven Größe oder die Ausdehnungslehre, eine neue mathematische Disziplin. 1. Teil: Die lineale Ausdehnungslehre. — Leipzig, 1844.
 • Lehrbuch der Mathematik für höhere Lehranstalten. Teil 1: Arithmetik. — Berlin, 1861.
 • Wörterbuch zum Rigveda. —Leipzig, 1873—1875.
 • Rig-Veda. Übersetzt und mit kritischen und erläuternden Anmerkungen versehen. 2 Bde. Leipzig, 1876—1877.
 • Грассман Г., Грассман Р. Логіка і філософія математики. — М .: Наука, 2008. — 504 с. — (Пам'ятки філософської думки).

Примітки

Література

 • Бірюков Б. В., Бірюкова Л. Г. «Вчення про формах (величинах)» Германа і Роберта Грассманом як передбачення конструктивного напряму в математиці. Ч. I // Кібернетика і логічна формалізація. Аспекти історії та методології. — М., 1982. С. 36-92.
 • Бірюков Б. В., Бірюкова Л. Г. «Вчення про формах (величинах)» Германа і Роберта Грассманом як передбачення конструктивного напряму в математиці. Ч. II // Кібернетика і математична логіка в історико-методологічному аспекті. — М., 1984. С. 45-111.
 • Бірюков Б. В., Бірюкова Л. Г. Алгоритмічні проблеми XX в. і становлення аксіоматики фундаментальних алгебраїчних структур: внесок Германа і Роберта Грассманом // Методологічний аналіз підстав математики. — М., 1988. С. 164—173.
 • Fearnley-Sander, Desmond, 1979, "Hermann Grassmann and the Creation of Linear Algebra, " American Mathematical Monthly 86: 809-17.
 • Fearnley-Sander, Desmond, 1982, "Hermann Grassmann and the Prehistory of Universal Algebra, " American Mathematical Monthly 89: 161-66.
 • Paola Cantu': La matematica da scienza delle grandezze a teoria delle forme. L'Ausdehnungslehre di H. Grassmann. Genoa: University of Genoa. Dissertation, 2003, s. xx+465.
 • Schubring, G., ed., 1996. Hermann Gunther Grassmann (1809—1877): visionary mathematician, scientist and neohumanist scholar. Kluwer.
 • Victor Schlegel. Hermann Graßmann. Sein Leben und seine Werke. — Leipzig, 1878.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.