Гесперорнісоподібні

Гесперорнісоподібні (Hesperornithiformes) ряд вимерлих птахів.

?
Гесперорнісоподібні

Гесперорніс (Hesperornis regalis), реконструкція
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гесперорнісоподібні (Hesperornithiformes)
Fürbringer, 1888
Роди
Посилання
Вікісховище: Hesperornithiformes
Віківиди: Hesperornithiformes
EOL: 4434283
Fossilworks: 36617

Включає два роди з 4 видами. Залишки цих птахів знайдені у крейдових відкладах Канзасу (США) (приблизний вік 80−90 млн років). Зауваження щодо систематики: згідно з поглядами деяких науковців гесперорнісоподібних розглядають як вимерлий ряд класу плазуни.

Можливо, до цього ряду також відносяться ще 3 роди (Enaliornis, Neogaeornis, Baptornis) з 4 видами, які були описані за фрагментарними залишками з крейдових відкладів у США, Чилі та Англії, які погано збереглися.

Гесперорнісоподібні − це великі птахи (один вид довжиною понад метр), ймовірно, добре плавали та пірнали, а за зовнішнім виглядом дещо нагадували гагар та норців. Найбільший відомий представник ряду, описаний в 1999 році, був Canadaga arctica, та ймовірно досягав довжини більш ніж 1,5 м. Потужні задні кінцівки мали 4 пальці, ймовірно, з'єднані плавальною перетинкою або мали вирости у вишляді рогових щитків, як у норців. Чашечка зростається з потужним та довгим акроміальним відростком. Вузький таз типовий для птахів. Здатністю до польоту не володіли: грудина плоска, без кіля; від сильно редукованої передньої кінцівки залишилася маленька тонка плечова кістка. Череп за загальною конфігурацією подібний до черепу гагар, але різко відрізняється рядом особливостей: малий об'єм мозкової порожнини, верхня та нижня щелепи мають зуби, розташовані у загальному жолобку. Передщелепні кістки вкриті роговим покривом та не несуть зубів. Частина хребців гетероцельного типу; хвостовий відділ сильно редукований та не має пігостилю.

Ймовірно, мешкали на морських узбережжях, живилися рибою, яку здобували плаваючи та пірнаючи. Суходолом, ймовірно, пересувалися з великими труднощами.

Гесперорнісоподібні були єдиними мезозойськими тваринами, що колонізували моря та океани. Гесперорнісоподібні вимерли разом з багатьма іншими водними формами тварин.

Див. також

Примітки

  1. Larry D. Martin; Evgeny N. Kurochkin; Tim T. Tokaryk (2012). A new evolutionary lineage of diving birds from the Late Cretaceous of North America and Asia. Palaeoworld 21: 59. doi:10.1016/j.palwor.2012.02.005.
  2. Tomonori Tanaka; Yoshitsugu Kobayashi; Ken'ichi Kurihara; Anthony R. Fiorillo; Manabu Kano (2017). «The oldest Asian hesperornithiform from the Upper Cretaceous of Japan, and the phylogenetic reassessment of Hesperornithiformes». Journal of Systematic Palaeontology. Online edition. doi:10.1080/14772019.2017.1341960.

Література

  • Карташев Н. Н. Систематика птиц. − М.: Высш. школа, 1974. − 367 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.