Гетен

Гетенсело в Косоньській громаді Берегівського району Закарпатської області України. Село знаходиться за 3 км від села Попово та за 21 км від райцентру Берегово.

село Гетен
Герб
Країна  Україна
Область Закарпатська область
Район/міськрада Берегівський район
Громада Косоньська громада
Основні дані
Засноване 1270
Населення 761
Площа 1,278 км²
Густота населення 595,46 осіб/км²
Поштовий індекс 90222
Телефонний код +380 03141
Географічні дані
Географічні координати 48°16′34″ пн. ш. 22°23′00″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
103 м
Місцева влада
Адреса ради 90221, с. С. Попово, вул. Косоньська, 9
Карта
Гетен
Гетен
Мапа

 Гетен у Вікісховищі

Назва, за однією з версій, походить від угорського слова, що означає цифру «сім», за іншою, це похідна від назв однієї з давньоугорських етнічних груп. Село вперше згадується в 1270 р. в описах власності феодала Лоняї,  як пригранична місцевість у володінні родини Ангелус. В 1383 р. як власник села згадується Ондраш Гетені. В XIV ст. місцевий суддя Керечені будує для села церкву, яка була знищена в 1566 р. татарами під час набігу. В XVI ст. село постраждало від розливу потічка Міце та річки Тиси. В 1607 р. мешканці перейшли в кальвіністську конфесію.

В періоди з 1920-1938 років та в 1944-1945 -му село носило назву Гетін, а за радянських часів, з  1945 по 1991 називалось Липове.

Архітектура

Найвидатнішою пам’яткою села є його церква із дерев’яною дзвіницею. В 1793 р. в селі будується мурована церква простої форми, без вежі, без архітектурного декору. На тлі простої кам’яної церкви збудована поруч дерев’яна дзвіниця виглядає особливо вишукано, і по праву вважається однією з кращих пам’яток дерев’яної архітектури краю. Реформатська церква із дзвіницею внесені до переліку Пам'яток архітектури місцевого значення.

Неподалік від церкви, у сільському сквері, стоїть пам’ятник на честь односельчан, загиблих у Другій світовій війні та під час сталінських репресій.

Реформатська церква в с. Гетен
Дзвіниця при реформатській церкві, с. Гетен

На старовинному будинку поруч із церквою в 1996 р. місцевою організацією Товариства угорської культури Закарпаття була встановлена меморіальна таблиця на честь історичної події: в 1874 р. гетенський землевласник Шандор Чанаді переписав на ім’я Лайоша  Кошута, видатного державного діяча Угорщини, 6 гольдів (акрів) землі, аби той міг легально балотуватись на виборах.

Колишня чехословацька прикордонна застава в с. Гетен

На околиці села знаходиться цікава споруда, у якій в 1920-30 рр. находилась прикордонна застава та митниця Чехословацької республіки. Після війни в ній працював інтернат для дітей з вадами розвитку, потім будівля була занедбана. В 2012 році за ініціативи місцевої реформатської церкви будівля була викуплена та реконструйована, і в ній створили новий заклад для дітей та молодих людей  з вадами розвитку.

Туристичні місця

- споруда, у якій в 1920-30 рр. находилась прикордонна застава та митниця Чехословацької республіки.

- Реформатська церква

- дерев’яна дзвіниця

- пам’ятник на честь односельчан, загиблих у Другій світовій війні та під час сталінських репресій.

- меморіальна таблиця на честь історичної події: в 1874 р. гетенський землевласник Шандор Чанаді переписав на ім’я Лайоша Кошута, видатного державного діяча Угорщини, 6 гольдів (акрів) землі, аби той міг легально балотуватись на виборах.

Джерела

Гетен – скромне село з сакральним скарбом

«Архітектурні, історичні та природні цінності Берегівщини»

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.