Гліб Ростиславич (князь рязанський)

Гліб Ростиславич (*д/н 30 червня 1178) — 3-й князь рязанський у 11451147, 11511153 і 11611177 роках.

Гліб Ростиславич
Народився 12 століття
Помер 30 червня 1178
Владимир, Московське царство
Знання мов давньоруська
Титул Князь
Рід Рюриковичі
Батько Ростислав Ярославич (князь муромський)
Діти Андрій Глібович, Роман Глібович, Ігор Глібович, Feodosiya Ryazanskayad, Vladimir Glebovichd, Vsevolod Glebovichd, Svyatoslav Glebovichd і Ярослав Глібович

Життєпис

Син Ростислава Ярославича, князя рязанського. У 1145 році після смерті свого брата Святослава Ростислав стає муромським князем, а Гліб отримує Рязанське князівство.

У 1146 році разом з батьком виступив на допомогу Ізяславу Мстиславичу, великому князю Київському, що боровся з Святославом Ольговичем, князем Чернігівським. В тім у битві з військом суздальських княжичів Ростислава і Андрія Юрійовичів зазнали поразки. 1147 року Рязань було взято в облогу. Зрештою Гліб разом з батьком втік до половців. Рязанське князівство перейшло до його стриєчного брата Давида Святославича. У 1148 році Ростислав відвоював Рязань, а в 1151 році Муром. 1150 року було відбито напад половців.

У 1153 році повалений стриєчним братом Володимиром Святославичем. Після смерті Володимира Святославича 1161 року Гліб відновив владу у Рязані, але не зміг відвоювати Муром. З цього часу Муромо-Рязанське князівство розпалося.

Створив союз з Андрієм Юрійовичем, великим князем Володимиро-Суздальським, спрямований проти Волинських Ізяславичів. У 1169 році надав прихисток князю Володимиру Мстиславичу Дорогобузького.

У 1174 році після смерті Андрія Юрійовича втрутився у боротьбі за владу у Володимиро-Суздальському князівство, підтримавши братів своєї дружини Мстислава і Ярополка Ростиславичів проти їх стрийків Михайла й Всеволода Юрійовичів. За це 1175 року отримав коштовностей та реліквій, зокрема Вишгородську ікону Божої Матері і меч св. Бориса (їх перед тим викрав Андрій Юрійович з Києва).

У 1176 році відбив спробу чернігівського війська захопити рязанське місто Свірільськ. Але у 1176 році перемогу над Ростиславовичами здобув Михайло Юрійович, який рушив на Рязань. Не маючи змоги протидіяти Гліб повернув тому коштовності, ікони та реліквії.

У 1177 році в союзі з Михайлом Ростиславичем, князем ростовським, виступив проти нового великого князя Володимиро-Суздальського Всеволода Юрійовича. Рязанські війська спалили Москву, пограбували Боголюбово, але зрештою зазнали поразки у битві на річці Колокша, де Гліб потрапив у полон. Йому запропонували свободу з умовою відмовитися від Рязані й виїхати до Києва, але той відмовився. Помер 1178 року у в'язниці.

Родина

Дружина — Євфросінія, донька Ростислава Юрійовича, князя переяславського

Діти:

  • Андрій (д/н — бл. 1186), князь рязанський
  • Роман (д/н—1216), князь рязанський
  • Ігор (д/н—1195), князь рязанський
  • Феодосія, дружина Мстислава Ростиславича, князя новгородського
  • Володимир (д/н— після 1186), князь пронський
  • Всеволод (д/н—1207), князь пронський і коломенський
  • Святослав (д/н — після 1207), князь пронський
  • Ярослав (д/н— після 1199), князь рязанський

Джерела

  • Войтович Л. В. Святославичі. Чернігівські, муромські і рязанські князі // Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. Історико-генеалогічне дослідження. — Львів: Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича, 2000. — 649 с. — ISBN 966-02-1683-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.