Ярополк Ростиславич

Ярополк Ростиславич († після 1196) великий князь володимирський з 1174 по 15 червня 1175, син князя Ростислава Юрійовича, племінник великого князя Андрія Боголюбського.

Ярополк Ростиславич
князь Володимирський
1174  15 червня 1175
Попередник Андрій Юрійович Боголюбський
Наступник Михайло Юрійович
Народився 12 століття
Помер 1182 або 1196
Торжок, Q4158820?, Новгородська республіка
Батько Ростислав Юрійович
У шлюбі з дочка Всеслава Полоцького

Життєпис

Уперше згадується в літописі під 1162 роком, коли разом з іншими родичами вигнаний із Суздальської землі Андрієм Боголюбським.

У 1173 Ярополк разом з дядьком Всеволодом Велике Гніздо посланий Михайлом Юрійовичем в Київ, але Давид Ростиславич взяв їх у полон. Згодом вони були випущені з полону в обмін на галицького княжича Володимира, перед цим захопленого Михайлом.

У 1174 покликаний разом з братом Мстиславом на князювання Ростово-Суздальськими боярами і сів у Володимирі. Однак, у 1175 молодші Юрійовичі Михайло та Всеволод з чернігівською допомогою розбили братів. Михайло став володимирським князем, а після його смерті, Мстислав, що вийшов з Новгорода, був розбитий при Липиці (1176) Всеволодом.

Спроба Ростиславичів підняти Гліба Рязанського проти Всеволода, який знову отримав допомогу з Чернігова, обернулася поразкою на Колокші (початок 1177). Під загрозою розорення рязанської землі брати Ростиславичі були видані Всеволоду та кинуті ним в поруб, після чого їх осліпили та відпустили.

Існує переказ, який передавався в новгородському літописі про те, що Ярополк Ростиславич дивом прозрів після старанної молитви в церкві святих Бориса та Гліба на Смядині в Смоленську.

У 1178, по смерті свого брата Мстислава, Ярополк обраний у князі новгородцями, але, за наполяганням Всеволода Юрійовича, незабаром його прогнали. По смерті новгородського князя Мстислава Хороброго у 1180 році новгородці посадили Ярополка в Торжку, звідки він став здійснювати набіги на суздальське прикордоння. У 1180 Ярополк брав участь у поході Святослава Всеволодовича Чернігівського проти Всеволода Юрійовича Суздальського, але коли новгородці разом з чернігівцями пішли до Друцька проти Давида Ростиславича Смоленського, Всеволод осадив Торжок, взяв його після 5-тижневої облоги та спалив. Ярополк був поранений стрілою і потрапив у полон.

За даними А. В. Екземплярського, він помер в ув'язненні у 1180[1][2], однак в інших джерелах зустрічається пізніший рік смерті. Остання згадка Ярополка в літописі[3], коли Всеволод Велике Гніздо зажадав від Ольговичів вигнати Ярополка зі своєї землі, датується 1196. У Войтовича зазначено, що він помер після 1196[4].

Примітки

  1. Ярополк III Ростиславич // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  2. Русский биографический словарь
  3. Ипатьевская летопись. В лето 6704
  4. Войтович Леонтій. Вказана праця.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.