Гнатівка (Києво-Святошинський район)

Гна́тівка — село в Україні, у Бучанському районі Київської області. Населення становить 354 осіб. Село Гнатівка розташоване в 17-и км на південний захід від Києва. Відноситься до Гореницького старостинського округу Білогородської сільської громади. Засноване князем Гнатом Шуйським[1][2]. У ХІХ столітті було частиною Білогородки.

село Гнатівка
Країна  Україна
Область Київська область
Район/міськрада Бучанський
Рада Білогородська сільська громада
Основні дані
Засноване 1541
Населення 354
Площа 0,793 км²
Густота населення 446,41 осіб/км²
Поштовий індекс 08160
Телефонний код +380 4598
Географічні дані
Географічні координати 50°23′32″ пн. ш. 30°12′48″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
124 м
Місцева влада
Адреса ради 08114, Київська обл., Бучанський р-н, с.Гореничі, вул. Соборна, 204
Карта
Гнатівка
Гнатівка
Мапа

 Гнатівка у Вікісховищі

У Гнатівці є церква Різдва Богородиці (колишня цвинтарна церква). Збудували її у 1905 році. Пам'яткою архітектури офіційно не вважається.

Історія

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. - К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

Цвинтарна каплиця в Гнатівці

"Західне передмістя Білогородки у ХVІІІ столітті належало князю Гнату (Ігнатію) Шуйському. На честь князя воно почало називатись Гнатівкою. Поступово Гнатівка заселилась євреями (у 1861 році тут мешкало 500 чоловік, з яких 400 були євреями) і перетворилась на значний торговий осередок.

Нині Білогородка – велике село з майже шеститисячним населенням. Гнатівка стала окремим селом і відноситься до Гореницької сільської ради. Крім городища з кількома рядами валів, до туристичних об’єктів у Білогородці можна віднести хіба що величезну церкву Воскресіння Христового. Цю помпезну будівлю звели вже у ХХІ столітті на східній околиці села. У Гнатівці збереглась велика цегляна цвинтарна каплиця, збудована у 1905 році. Під каплицею знаходиться склеп, до якого веде великий пролом – наслідок діяльності грабіжників."

Особистості

  • Маршак Йосип Абрамович (1854-1918) — купець, ювелір, меценат. Один з найбільших конкурентів Фаберже. Засновник ювелірного дому «Маршак», який мав 92 будівлі та виробляв більше половини золотої продукції в Південно-Західному краї Російської імперії.

Події

Пам’ятна дошка воїнам Окремого Запорізького загону Армії УНР

Створення регулярної української армії почалося під Києвом – у селі Гнатівка 9 лютого 1918 року. Це сталося після того, як рештки українських військ після завзятих 10-денних вуличних боїв у Києві під тиском радянських армій В. Антонова-Овсієнка та М. Муравйова змушені були відступити зі своєї столиці на захід – у бік Житомира.

В Гнатівці, під керівництвом виконувача обов’язків військового міністра Олександра Жуківського відбулося переформування всіх наявних військ в Окремий Запорізький загін – перше регулярне збройне формування Української Народної Республіки. Згодом Окремий Запорізький загін вів переможні бої з більшовиками за Житомир та Бердичів, а вже 1 березня 1918 р. столиця України була звільнена запорожцями від червоних.

Братська могила воїнів Радянської Армії і пам'ятник воїнам-односельцям, Гнатівка

У 2013 році на цвинтарній каплиці (що була німим свідком формування Окремого Запорізького загону у селі) урочисто відкрито меморіальну дошку в пам’ять про історичну подію.[3]

Джерела

Примітки

  1. Шуйский Игнатий
  2. Ясногородка Из князей Шуйских нам известны, как владельцы Ясногородского имения: ... В 1730-1750 Игнатий на Жеребужу, Хойниках и Ясногородке князь Шуйский, хоронжий воеводства Брестского, староста Яловский.
  3. На честь воїнів Армії УНР відкрили пам’ятний знак
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.