Гноєтворні бактерії

Гноєтво́рні бакте́рії, або піоге́нні бакте́рії (англ. Pyogenic bacteria) медичний термін, який застосовується для означення бактерій, що спричинюють гнійні інфекції у тварин і людини.

До цього типу бактерій належать стафілококи, гонококи, стрептококи, менінгококи, синьо-гнійна паличка та ціла низка інших мікроорганізмів[1]. Приналежність бактерій до гноєтворних визначається їх здатністю при контакті в зоні запалення з лейкоцитами організму людини звільняти лейкоцидин речовину, яка призводить до загибелі лейкоцитів і утворення гнійних тілець — основного компоненту гною[2]. Властивостей гноєтворення за певних умов можуть набувати численні види негноєтворних бактерій. Наприклад, збудник черевного тифу (Salmonella typhi) не є гноєтворним мікробом, але може спричиняти гнійний холецистит.[3]
До найчастіших гнійних захворювань, які спричиняються гноєтворними мікробами, належать абсцес, флегмона, фурункул, карбункул, остеомієліт, некротизуючий фасціїт.

Перелік типових гноєтворних бактерій

Streptococcus pyogenes, збільшення 900x

Типові гноєтворні бактерії:[4]

Див. також

Примітки

  1. Wikipedia: Pyogenic (англ.)
  2. Brock Biology of Microorganisms 11th ed. Pearson Prentice Hall. USA. 2006: 734 (англ.)
  3. Leksika.com.ua: "Гноєтворні бактерії"
  4. Thompson, Alexis; Miles, Alexander (1921). Pyogenic Bateria. Manual of Surgery. Oxford Medical Publications. Архів оригіналу за 14 липня 2011. Процитовано 11 лютого 2011.

Посилання

Література

  • Регеда М. С. Гнійні хвороби легень. - Львів: Сполом, 2008. - 118 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.