ГогольFest

ГОГОЛЬFEST — це фестиваль сучасного мистецтва, який демонструє і поєднує в одному часовому проміжку сучасні театр, музику, кіно, перфоманс, освітню, візуальну та дитячу програми. Фестиваль заснований у 2007 та до 2017 проходив тільки в Києві, а з 2017 почав подорожувати Україною.

ГогольFest
Місце розташування Київ
 ГогольFest у Вікісховищі
Логотип фестивалю
Про ГогольFest-2016 у газеті «Культура і життя»

У 2019 увійшов у п'ятірку найкращих фестивалів Європи (EFFE Awards 2019-2020)[1].

Історія

Засновано у 2007 завдяки приватній ініціативі режисера та керівника Центру сучасного мистецтва «Дах» Владислава Троїцького. Співзасновник фестивалю та голова Опікунської ради ГОГОЛЬFEST Євген Уткін, що є засновником ІТ-компанії «Квазар Мікро».

Напередодні 4-го фестивалю у 2010-му році Дарія Бадьор назвала Гогольфест «лакмусовим папірцем» для українського культурного середовища. На її думку, фестиваль «окреслив жирною лінією межу, за якою починається дрімучий ліс глупоти, шароварщини та навіть християнського мракобісся»[2]. Завдяки цьому, на основі «зрізу думок» щодо фестивалю можна зробити заледве не «нову культурну політику».

«[Гогольфест —] єдиний у своєму роді в Україні: його немає з чим порівняти, в нас немає подій рівня Гогольфеста».[3]
Оригінальний текст (рос.)
«[Гогольфест —] единственный в своем роде в Украине, его не с чем сравнивать, у нас нет культурных событий уровня Гогольфеста».

На думку критикині, центральною подією тогорічного фестивалю стала опера «Діти видри» (за твором Веліміра Хлєбнікова); серед інших важливих подій — опера «Копи у вогні» та концерт тріп-хоп виконавця Tricky [4].

У 2015-му році фестиваль проходив на території ВДНГ. На думку Ірини Костишиної, обидва ці простори ідеально пасували одне одному, попри те, що організаційні моменти фестивалю традиційно викликали питання. В цих умовах «мультидисциплінарність вчергове обернулася хаотичністю»[5]. Критикиня зазначає, що фестиваль «вже досить давно (…) випрацював певну стратегію "збірки", за якої основний акцент зроблено на дійства за участю театру «Дах», а вся інша програма компілюється за кількісним принципом».

У 2016-му фестиваль проходив на арт-заводі Платформа. Музична сцена була представлена гуртами Бумбокс, Один в каное, Bahroma, DaKooka, Black Maloka та іншими. Візуальна — проєктом Burn Babylon. Як і минулого разу, глядачі/ки скаржилися на незручні умови та лайн-ап.[6]

У 2017-му році фестиваль переживав кризу через нестачу фінансування.[7][8][9]

Після цього відбулося переосмислення й «децентралізація» фестивалю.

GOGOLFEST Inoculation

У 2018 році з’явився проєкт GOGOLFEST inoculation (вакцинація). За словами Влада Троїцького, проєкт покликаний "підсвітити" культуру міст, про середовища яких зазвичай нічого не відомо[10][11].

Також фестиваль бачить себе як майданчик, на якому налагоджується діалог між місцевою владою та активіст(к)ами[12].

У 2019 році організатори фестивалю спільно з Укрзалізницею запустили GOGOL Train — перший в Україні артпотяг за маршрутом Київ-Маріуполь[13]. Вагони були оформлені художниками спеціально до цієї подорожі. У потязі було кілька спеціальних вагонів, де, ще в дорозі до StartUp GOGOLFEST, відбувалися вечірки, музичні виступи та презентації. Також проєкт GOGOL Train був реалізований до Dream GOGOLFEST у вересні 2020 року за маршрутом Київ-Херсон-Київ[14].

У 2020 році карантин обмежив можливості для проведення фестивалів, хоча було анонсовано проведення GOGOLFEST в дев’яти містах України[15].

StartUp GOGOLFEST

Весною 2018 року фестиваль відбувся в Маріуполі[16]. 2019 року фестиваль повернувся в Маріуполь.

У 2021-му фестиваль відбувся втретє[17]. Музична сцена була представлена такими виконав(и)цями, як Ragapop, Стас Корольов тощо. Центральною подією фестивалю став перфоманс «Дорога додому» за участю гурту Dakhabrakha[18].

Air GOGOLFEST

У  2018 та 2019 роках пройшов у Вінниці.

DniPro GOGOLFEST

У 2019 і 2020 в місті Дніпро.

Dream GOGOLFEST

У 2020-му до мережі локальних фестивалів долучився Херсон.[19] Триденна програма фестивалю була покликана „розбудити“ місто. Серед подій — опера «IYOV»,[20] презентації альбомів/вистав Dakhabrakha і Dakh Daughters,[21] вистава про Василя Стуса «Перехожий».[22]

Примітки

  1. Український "Гогольфест" потрапив у топ п'ять найкращих фестивалів Європи
  2. Зачем нам нужен Гогольfest?
  3. Дарія Бадьор. Позитивный футуризм
  4. Основы культурного синтеза
  5. Гогольфест и ВДНХ: идеальная пара
  6. Кому нужен Гогольфест?
  7. Гогольфест-2017 буде, найпевніше, останнім
  8. Засновник ГОГОЛЬFEST заявив, що цьогорічний фестиваль буде останнім
  9. Цьогорічний ГОГОЛЬFEST може стати останнім
  10. Влад Троїцький. Inoculation; Web Archive
  11. Ні, ми не переїхали з Києва, ми — мандруємо. Ми розбудовуємо культурну інфраструктуру країни, з’єднуємо між собою регіони, з’єднуємо українських митців із митцями закордонними. Ми відкриваємо культурний пласт країни та для себе, і для всього світу. І пропонуємо це робити з нами. FB-сторінка GOGOLFEST
  12. У кожному місті ми створюємо культурні осередки разом із місцевими громадами. До кожного міста ми повертаємося щороку. У кожному місті ми створюємо site-specific проєкти, виокремлюємо місцевий наратив та контекст. Ми також робимо міжнародні колаборації саме із місцевими активістами та митцям, і потім демонструємо це у кожному місті, де є фестиваль. FB-сторінка GOGOLFEST
  13. GogolTrain відправився з Києва в прифронтовий Маріуполь
  14. Із Києва у Херсон вирушив арт-поїзд "ГогольTrain"
  15. ГогольFest цьогоріч пройде у дев'ятьох містах України
  16. У Маріуполі пройде п'ятиденний Гогольфест
  17. Каким будет Гогольfest 2021 в Мариуполе: эксклюзивные премьеры, новые форматы и без сцены в Горсаду (рос.)
  18. Блок-пости, ДахаБраха та "Дерево життя". Як пройшов GogolFest-2021 у Маріуполі
  19. Гогольfest приїде в Херсон: організатори готують сюрпризи
  20. Gogol Fest – ніякий Youtube такого ніколи не покаже: як фестиваль розтормошив Херсон
  21. У Херсоні другий день триває "Гогольfest Dream"
  22. У Херсоні завершується "ГогольFest Dream": як пройшов третій день фестивалю

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.