Голубівка (Новомосковський район)

Голубі́вка — село в Україні, Новомосковському районі Дніпропетровської області, над річкою Кільчень, яка починається на землі Голубівки. Населення за переписом 2001 року становить 3836 осіб. Орган місцевого самоврядування Голубівська сільська рада.

село Голубівка
Центральний ставок (Большак)
Країна  Україна
Область Дніпропетровська область
Район/міськрада Новомосковський
Рада Голубівська сільська рада
Код КАТОТТГ UA12100090050063873
Облікова картка Голубівка 
Основні дані
Засноване 1745
Населення 3 836
Поштовий індекс 51230
Телефонний код +380 5693
Географічні дані
Географічні координати 48°53′10″ пн. ш. 35°19′42″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
148 м
Водойми р. Кільчень, Балка Гадиха
Місцева влада
Адреса ради 51230, с. Голубівка, вул. Лесі Українки, 20
Сільський голова Деберина Олександр Іванович
Карта
Голубівка
Голубівка
Мапа

 Голубівка у Вікісховищі

Географія

Село Голубівка знаходиться біля витоків річок Кільчень та Балки Гадихи, на відстані в 1 км від селища Кільчень. Річки в цьому місці пересихають, на них зроблено декілька загат. Через село проходять автомобільні дороги М18 (E105) і Т 0422. Поруч проходить залізниця, станція Кільчень за 2 км.

Походження назви

У 1745 році на місці Голубівки двома запорожцями — В. Сухіним і Г. Моторним засновано великий зимівник хутір, який поклав початок слободі Кільчені. У 1784 році в Кільчені поселився козак І. Голуб, який приділив багато уваги розплануванню і впорядкуванню слободи та її заселенню. Деякі дослідники вважають, що на честь його з 1791 року за поселенням закріпляється назва — Голубівка.

Історія

На землях села Голубівка виявлені курганні поховання епохи ранньої бронзи (III тисячоліття до н. е.), а також кургани степових кочівників-половців XI—XII століть.

Власне історія села починається з епохи Держави Війська Запорізького, коли після багатовікової ординської руїни ці землі були заново освоєні бойовим і трудовим козацтвом-християнством Подніпров'я.

На місці теперішнього села в 1745 році був запорізький зимівник. Він поклав початок слободі Кільчені, яка в 1791 році перейменована в село Голубівка.

У 18 сторіччі була у Самарській і згодом у Протовчанській паланці. Після ліквідації малоросійських вольностей (Держави і Області Війська Запорізького) село увійшло до складу Слов'яносербського повіту Катеринославської губернії Російської імперії.

1886 року[1] тут мешкало 2004 осіб, було 358 дворів, волосне правління, православна церква, школа, поштова станція, 2 магазини, базар по святах. Слобода Голубівка була центром і єдиним поселенням Голубівської волості Новомосковського повіту.

Економіка

  • ТОВ «Агрофірма „Олімпекс-Агро“».
  • Будується тваринницький комплекс.
  • ФГ «Конка».

Об'єкти соціальної сфери

  • Ліцей.
  • Гімназія.
  • Дитячий садочок.
  • Лікарня.
  • Будинок культури.

Громада села

В селі народились:

Див. також

Примітки

  1. Волости и важнѣйшія селенія Европейской Россіи. По данным обслѣдованія, произведеннаго статистическими учрежденіями Министерства Внутренних Дѣл, по порученію Статистическаго Совѣта. Изданіе Центральнаго Статистическаго Комитета. Выпуск VIII. Губерніи Новороссійской группы. СанктПетербургъ. 1886. — VI + 157 с. (рос. дореф.)

Посилання

Джерела

Література

  • Литвин С.С., Найдіон В.П., Руденко М.А. Голубі́вка // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974. — том Дніпропетровська область / А.Я. Пащенко (голова редколегії тому), 1969 : 959с. — С.513-524


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.