Гонади

Гонади (грец. Gonáo — породжую) — статеві залози, органи, що утворюють статеві продукти (яйцеклітини та сперматозоїди) у тварин. Гонади також мають ендокринну (гормональну) активність: синтезують статеві гормони андрогени та естрогени. Продукування та секреція цих гормонів регулюється гонадотропними гормонами гіпофіза[1] фолікулостимулюючим гормоном (або ФСГ) і лютеїнізуючим гормоном (або ЛГ), які, в свою чергу, знаходяться під контролем рилізинг-гормонів гіпоталамуса[2][3] (ліберінів та статинів).

Чоловіча гонада (яєчко)
Жіноча гонада: 1 яєчник; 2 фолікули; 3 — власні зв'язки яєчника; 4 Фаллопієва труба; 5 артерії і вени яєчників

Розрізняють чоловічі гонади сім'яні залози (сім'яники), жіночі яєчники та гермафродитнічервів, молюсків, деяких ракоподібних тощо). У зародків хребетних гонади закладаються у вигляді статевих складок по боках спинної брижейки, в які мігрують первинні статеві клітини, що виникають раніше. Потім в них вростають мезенхімні клітини тулубної нирки — мезонефроса, які формують строму гонад. Статеві клітини в гонадах розмножуються, ростуть та дозрівають. Ріст статевих клітин відбувається під дією гонадотропних гормонів гіпофізу та особливих клітин, що живлять: Сертолі — в чоловічих гонадах та фолікулярні клітини — в жіночих. В процесі розвитку у кожної статі гонади проходять біполярну, однакову у обох статей, стадію розвитку, після чого починається їх статеве диференціювання. Яєчники формуються здебільшого з коркового шару гонади, сім'яники — з мозкового. Форма яєчників у різних тварин дуже відрізняється (трубчасті — у круглих червів, та комах, гроноподібні — у птахів, округлі — у ссавців). У вищих тварин гонади крім утворення статевих клітин виконують функцію залоз внутрішньої секреції, виділяючи у кров статеві гормони естрогени (прогестерон) у жінок, андрогени (тестостерон) у чоловіків. Разом з вивідними шляхами та зовнішніми статевими органами гонади утворюють статеву систему.

Примітки

  1. gonadotropin. The Free Dictionary. Mosby's Medical Dictionary, 8th edition. Elsevier. 2009. Процитовано 23 червня 2017. (англ.)
  2. John W. Kimball (12 лютого 2011). Hormones of the Hypothalamus: Gonadotropin-releasing hormone (GnRH). Kimball's Biology Pages. John W. Kimball (The Saylor Foundation). Архів оригіналу за 27 червня 2012. Процитовано 23 червня 2017. (англ.)
  3. Marieb, Elaine (2013). Anatomy & physiology. Benjamin-Cummings. с. 915. ISBN 9780321887603. (англ.)

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.