Гонолек південний

Гонолек південний[2] (Laniarius ferrugineus) — вид горобцеподібних птахів родини гладіаторових (Malaconotidae). Мешкає в Південній Африці.

?
Гонолек південний

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Гладіаторові (Malaconotidae)
Рід: Гонолек (Laniarus)
Вид: Гонолек південний
Laniarius ferrugineus
(Gmelin, 1788)
Підвиди

(Див. текст)

Посилання
Вікісховище: Laniarius ferrugineus
Віківиди: Laniarius ferrugineus
ITIS: 560699
МСОП: 22707571
NCBI: 125280

Опис

Пара південних гонолеків
Гніздо південного гонолека

Довжина птаха становить 20-22 см. Верхня частина тіла самця, голова, крила і хвіст чорні. На крилах біла смуга. Хвіст відносно довгий. Нижня частина тіла біла, живіт, гузка і боки рудуваті. Дзьоб, лапи і очі чорні. Верхня частина тіла самички темно-сіра, груди рудуваті. Молоді птахи схожі на самичок, однак верхня частина тіла в них пістрява, поцяткована охристими плямками, крила охристі.

Підвиди

Виділяють шість підвидів:[3]

Поширення і екологія

Південні гонолеки поширені в Південно-Африканській Республіці, Мозамбіку, Ботсвані, Зімбабве та Есватіні. Вони живуть в лісових масивах, мангрових і чагарникових заростях, в парках і садах. В посушливих регіонах живуть в галерейних лісах.

Поведінка

Південні гонолеки харчуються комахами та іншими безхребетними, а також невеликими хребетними: дрібними ящірками, зміями, гризунами. Вони можуть розорювати гнізда птахів, іноді їдять фрукти і равликів. Шукають здобич на землі та серед чагарників. Подібно до інших гладіаторів та сорокопудів, тропічний гонолек нанизує здобич на шипи колючих чагарників та акацій.

Південні гонолеки є моногамними птахами. Гніздо будує і самець, і самичка, хоча більшість роботи виконує самичка. Гніздо робиться з химзу і кори, скріплюється павутинням, розміщується серед чагарників або лоз. В кладці 2 зеленуватих яйця, поцяткованих коричневими плямками. Інкубаційний період триває 16-17 днів, насиджує і самець. і самичка. Пташенята покидають гніздо на 16 день. Приблизно 2% гнізд південних гонолеків стають жертвою гніздового паразитизму з боку чорної зозулі.

Примітки

  1. BirdLife International (2016). Laniarius ferrugineus.
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David, ред. (2021). Batises, woodshrikes, bushshrikes, vangas. World Bird List Version 11.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 3 серпня 2021.

Джерела

  • Tony Harris and Kim Franklin, Shrikes & Bush Shrikes (Christopher Helm, 2000) ISBN 0-691-07036-9
  • Ian Sinclair, Phil Hockey and Warwick Tarboton, SASOL Birds of Southern Africa (Struik 2002) ISBN 1-86872-721-1
  • Tobias Merkle, Vocalisations of the Southern Boubou in the Eastern Cape, South Africa (Ostrich 81: 77-79)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.