Гострий постстрептококовий гломерулонефрит
Гострий постстрептококовий гломерулонефрит
Гострий постстрептококовий гломерулонефрит | |
---|---|
Класифікація та зовнішні ресурси |
Етіологія
Збудник β-гемолітичний стрептокок групи А. Первинна інфекція проявляється у вигляді ангіни, фарингіту. Виникає після інфекційних захворювань як прояв алергічної реакції організму на інфекцію.
Патогенез
Пов'язаний із циркулюючими імунними комплексами, що можуть містити антигени бактерій і викликати розвиток в клубочках нирок імунного запалення (реакція гіперчутливості негайного типу).
- Мікроскопічні зміни
- Дифузний гломерулонефрит, клубочки збільшені. Спостерігається проліферація мезангіальних, ендотеліальних та епітеліальних клітин зовнішнього листка капсули клубочка, інфільтрація поліморфноядерними лейкоцитами. Просвіт капілярів звужений. Відкладення імунних комплексів на базальній мембрані клубочків у вигляді гранулярних включень (імуногістохімічний метод).
Клінічні прояви
Починається раптово, гостро з нездужання, підвищення температури тіла, нудоти, що проявляються через 7-14 днів після ангіни. Швидкий розвиток нефротичного синдрому: олігурія, гематурія (сеча кольору м’ясних помиїв), лейкоцитурія, циліндрурія, помірна протеїнурія. Спостерігаються набряки на обличчі, слабко виражена гіпертензія. В крові збільшується вміст сечової кислоти і креатиніну.
Ускладнення
У дорослих в 30-50% випадків розвивається ХНН.