Гришки (Хмельницький район)

Гри́шкисело в Україні, у Хмельницькому районі Хмельницької області. Населення становить 361 осіб. Орган місцевого самоврядування — Радовецький старостинський округ Вовковинецької ОТГ.

село Гришки
Герб Прапор
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Хмельницький
Рада Радовецький старостинський округ Вовковинецької ОТГ
Код КАТОТТГ UA68040070040041869
Основні дані
Засноване 1494
Населення 361
Площа 2,927 км²
Густота населення 123,33 осіб/км²
Поштовий індекс 32235
Телефонний код +380 3856
Географічні дані
Географічні координати 49°11′09″ пн. ш. 27°45′06″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
312 м
Місцева влада
Адреса ради 32236, Хмельницька обл., Деражнянський р-н, с.Гришки, вул.Шевченка,5
Карта
Гришки
Гришки
Мапа

Географії

Розташоване на трьох невеличких узгір'ях, на межі Деражнянського і Барського районів. Найближча станція - Комарівці.

Історична довідка

Вперше в писемних джерелах Гришки згадуються в 1494 році. Тоді жителі с. Внучківці (тепер Радівці), вкотре розорені татарами, переселилися в гущину лісу Згар, де були засновані два нових села - Згар та Гришки. Весь час село належало Радзієським і лише у XIX ст. Гришки перейшли у володіння Георгія Тимченка.

Садиба Софії Ролле

Садиба Роллє, кінець XIX ст. розташована у центрі села. Складається з садибного будинку та паркової території. Садибний будинок двоповерховий, цегляний, тинькований, у плані прямокутний. Зведений у відкритій червоній цеглі, загальна композиція фасадів симетрична.

Садиба розбудована дворянкою Софією Юріївною Роллє, яка володіла у Гришках 240 десятинами землі, із якої під садибою було 5 десятин. Постійним місцем її проживання було містечко Браїлів Вінницького повіту, а маєтком керував селянин Яків Бабак, який справно виконував службу на місці, більше того, був представником дворянки у повітових та губернських установах, на торгах та ярмарках. Софія Роллє доволі часто бувала у Гришках, не один раз гостював у садибі її родич Юзеф Ролле - лікар, відомий польський історик - краєзнавець та письменник, що писав і друкував свої твори польською мовою запідписом „Dr Antonij" („Доктор Антоній"). Кажуть, він особливо полюбляв прогулюватися у навколишньому парку, який зберігся і до теперішнього часу.

За місцевими легендами, у графині був справний кухар, німець за національністю, який готував їй рідкісні страви. Одного разу він приготував салат з помідорів, які вирощувалися у маєтку Роллє. Салат Софії Юріївні сподобався, відтоді, згідно переказів, у селі почали вирощувати помідори, як овочеву культуру. У радянський час садиба націоналізована. У 20-х роках у приміщенні колишнього маєтку відкрили колектор для безпритульних (в основному там перебували 12-16 -річні підлітки), яким завідував Кутовий. Тут готували робітників для чавунно-ливарного заводу, що діяв у сусідньому селі Німеччині. Згодом приміщення було передане в розпорядження школи. З 2008 року не використовується.

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.