Гуменюк Феодосій Максимович

Феодосій Максимович Гуменюк (нар.1941) — український живописець, графік, лауреат Шевченківської премії (1993), народний художник України (з 2009), Заслужений діяч мистецтв України, член Національної Спілки художників України.

Гуменюк Феодосій Максимович
Народження 6 вересня 1941(1941-09-06) (80 років)
село Рибчинці, Вінницька область, Україна
Національність Українець
Країна  СРСР  Україна
Жанр живопис, графіка
Навчання Санкт-Петербурзький державний академічний інститут живопису, скульптури та архітектури імені І. Ю. Рєпіна
Діяльність художник
Напрямок нонконформізм
Вчитель Калашник Яків Петрович
Відомі учні Яценко Олександр Павлович
Твори «Вірність Україні» (1972)
«Повернення чумака» (1974)
«Зелені свята» (1976) і ін.
Нагороди
Премії Національна премія імені Тараса Шевченка (1993)

Біографія

Народився 6 вересня 1941 року в Рибчинцях Вінницької області. Навчався у Дніпропетровському художньому училищі, де був учнем Якова Калашника, випускника Латвійської академії мистецтв у Ризі. У 1965 році він намагається поступити у Ленінградський інститут живопису, скульптури і архітектури ім. І. Ю. Рєпіна, який тоді вважався найкращою живописною школою в СРСР. На навчання в цьому інституті претендувало 350 людей, з яких прийняли 28, в тому числі Гуменюка і ще вісім українців. У 1971 році він закінчив інститут, потім навчався у майстерні Й. Серебряного, написав для Переяслав-Хмельницького музею полотна на історичну тематику. Викладав у ленінградських навчальних мистецьких закладах, працював на художніх комбінатах Ленінграда. Діти:

  • Гуменюк Уляна Феодосіївна 1975 року народження

Окрім живопису, Гуменюк займався вивченням історії і традицій свого народу. Там він вивчив історію запорізького козацтва Д. Яворницького, всі видання М. Грушевського, «Історію русів» Г. Кониського. Простудіював «Київську старовину» і масу іншої періодики. Бував у Музеї етнографії народів СРСР, де побачив дивні українські старожитності. Особливо вразили дві ікони, написані на… сушеній рибі.

В 1973 році одружився з художницею Наталією Павленко[1]. Через два роки у них народилась донька Уляна.

У 1975 році на виставці нонконформістів були помічені його роботи з зображеннями козаків. Художника було звинувачено в націоналізмі і позбавлено ленінградської прописки, тому Феодосій з дружиною і дочкою переселився у Дніпропетровськ, де пробув шість років, працюючи над ескізами вітражів. Також підготував «Український календар» на 1977 і 1978 роки для одного з видавництв у Варшаві. В 1983 році Гуменюки знову опинилися в Ленінграді, де Феодосія тепло зустріли художники і відразу запросили взяти участь у виставці «Групи чотирнадцяти».

В 1988 році його виставку експонували в залах Національного архіву Канади в Оттаві, в Українському музеї в Нью-Йорку. Там же, познайомившись з місцевою українською інтелігенцією, художник зміг ближче побачити життя діаспори та зафіксувати її на полотні. «Великдень у Торонто» — одна з композицій «канадського» періоду.

Пізніше була участь у виставці робіт українських художників в Гранд-Пале, у Парижі; персональна виставка в Національному художньому музеї в Києві, де була представлена ціла галерея гетьманів, і присудження в 1993 році Національної премії імені Т. Шевченка в галузі образотворчого мистецтва.

У 1992 році повертається в Україну. З 1993 року працює у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури, очолює навчально-творчу майстерню історичного живопису; з 2000 року — професор кафедри живопису і композиції.

У 2010 році київська галерея АВС-арт видала чудовий альбом про творчість Феодосія Гуменюка (редактор-упорядник А. Маричевська). У виданні покладено аналітичні статті про майстра всесвітньо відомого мистецтвознавця Святослава Гординського, мистецьких критиків Володимира Овсійчука, Володимира Підгори, Григорія Міщенка та інших дослідників його творчості, як українських, так і діаспорян.

Творчість

Творчість Феодосія Гуменюка зорієнтована на прадавні духовні національні цінності. Твори майстра присвячені історичному минулому України, обрядам, віруванням українців. Через символи-метафори, образи-символи художник наближається до глибин української ментальності. Стилістично живописні і графічні твори майстра з їх лаконізмом, монументальністю, дуже своєрідною і виразною декоративністю, багатоплановістю і колористикою найчастіше нагадують традиційні українські килими, щедро орнаментовані рослинними мотивами. Фігури, предмети побуту, фантастичні зіставлення зображень, масштабів, просторів, структур, деталей, образів, все це створює ефект килиму, в якому кожний клаптик є дуже важливим елементом орнаментальної композиції… Гетьмани, козаки, дівчата у вінках, янголи, птахи, коні — постійні учасники живописного дійства, яке неначе перетікає з однієї картини Феодосія Гуменюка в другу.

Мистецтво Феодосія Гуменюка розвивається від лірики до епіки, від ізоморфності до поетично-ідеалізованої фантазії з ремінісценціями близьких йому артистичних вершин, як-то Візантія, Венеція, українське бароко, бойчукізм. Художник підкреслено уникає чуттєвості, натуралізму, зосереджує увагу на співучості ліній, виразності ритму, кольору, фактури. Виходячи з цього, мистець розробив власну поетику, засновану на сполученні української символіки із сучасними засадами малярства.

Оцінка критиків

Ось як писали про Феодосія Гуменюка критики:

Феодосій Гуменюк — яскрава самобутня особистість з-поміж тих художників, хто творив нове українське мистецтво 1970-х. Він — один із організаторів та учасників нелегальних, нонконформістських виставок у Москві та Санкт-Петербурзі, майстер, творчість якого свого часу зазнавала утисків у СРСР, але вразила й захопила США та Канаду.

А ось цитата зі статті Олени Седик «„Чего изволите“ — Здесь не проходит» для газети «Зеркало недели»(перекладена на українську мову):

Його живописні роботи, залучаючи своєю майстерністю і емоційністю, як шкатулки з секретом. У них лише назви прості та знайомі («Гетьман Дорошенко», «Маруся Чурай», «Мотря Кочубеївра». «І. Мазепа »,«Різдво»,«Хрещення»,«Великдень»,« Посвята в гетьмани »,« Старі верби »). Насправді вони сповнені символів, алегорій, ремінісценцій, в які проникаєш поступово, осмислюючи зображене. Але це не ребуси. Це - духовний світ людини, покладений на полотно.

Твори

Живопис

Феодосій Гуменюк. «Зелені свята» (1976)
  • «Вірність Україні» (1972)
  • «Повернення чумака» (1974)
  • «Зелені свята» (1976)
  • «Моя Україна» (1979)
  • «Дзвін» (1981)
  • «Сорочинський ярмарок. Троїсті музики» (1982)
Феодосій Гуменюк. «Сивий гетьман» (1976)
  • «Коляда» (1986)
  • «Мотря Кочубеївна і Мазепа» (1987)
  • «Маланка» (1988)
  • «Писанка. Всеношна» (1990)
  • «Освячення криниці» (1991).

Графіка

  • «Колядники» (1987)
  • «Коза»,
  • «Вертеп»
  • «Різдвяна зірка»
  • «Ворожіння» (усі 4 1990)
  • «Купала» (1993)
  • «Писанка. Свічник» (1994).

Примітки

  1. 21st-century.org.ua[недоступне посилання з квітня 2019]

Посилання

Джерела та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.