Гілгул

Гілгул (гільгуль івр. גלגול הנשמות, у множині гілгулім івр. גלגולים — блукання[1]) поняття в кабалі та юдаїзмі; переселення душі померлої людини в живе тіло або навіть у камінь, іноді багаторазове; реінкарнація; перевтілення; метемпсихоз[2].

Є опис у книзі рабина Іцхака Лурії «Шаар ха-гілгулім» (Врата реінкарнацій), складений його учнем рабином Хаїмом Віталієм, де говориться:

На питання, для чого відбуваються кругообіги душ, існує кілька відповідей:

  • оскільки порушив якусь заборонну заповідь Тори, і тепер спустилася душа виправляти порушення;
  • щоби доповнити якусь відсутню для повного виправлення душі заповідь;
  • для допомоги іншим - показати їм шлях і допомогти в їх виправленні;
  • взяти собі в дружини ту, яку в першому кругообігу ніхто не взяв; але, трапляється, що, взявши собі дружину, здійснює який-небудь гріх. Тоді змушений зробити ще один кругообіг, щоб виправити цей гріх. Але сходить в цей світ вже не один, і хоча його дружина не потребує цього, повертають також і її;
  • якщо не зміг знайти собі дружину, але була у нього можливість - зустрів жінку, і не було серед всіх душ у світі кого-небудь ближче тієї жінки, то повертається виправляти свій гріх разом з цією жінкою;
  • є деякі душі, які можуть вирватися з нашого світу, але тільки без своїх дружин, а ці жінки зможуть піднятися тільки з приходом Машиаха.

У кабалі XIII ст. гілгул вважали може зайняти час у тисячу поколінь, актів метемпсихозу (книга Бахір), але книги Зогар подає також — три. Грішна душа тричі може перевтілюватися, перш ніж досягне спокути (коли зупиниться кругообіг гілгулу); душі ж благочестивих людей можуть відчувати нескінченний процес переселення не для їх особистого блага, а на благо людства; врешті душа благочестивої людини переселяється всього тричі, а душа грішника — тисячу разів[2]. Тобто гілгул розглядався не лише як покарання за гріхи[2]. Що було обґрунтовано на тлумаченні вірша з книги Йови (33:29). Згідно з ученням гілгул кожної души природно прагне досконалості та з'єднання з Богом, але якщо це не вдається, то в житті души, отримує ще один шанс в іншому тілі. Грішники, які в житті не виправили провину, в іншому тілі, продовжують своє очищення через падіння на них покарання. Душі справедливих (праведників) можуть прийти і прагнути допомогти. Наступні втілення души можуть служити специфічним завданням, що охоплюватиме багато поколінь. Ця концепція розглядається рабином Хаїмом Віталієм в роботі «Сефер ха Гілгулім». Для нього, переселення душ — це космічний закон. Він бачив у цьому також метафору долі вигнання. Індивідуальні душі людей були для нього частинами первісної душі Адама. Тривання переселення душ може закінчитися тільки духовним виправленням відповідальної особи або спинити це може Машиах. Але сама людина, в схильності до гріха, бува ще погіршує власну долю.

Примітки

  1. Гилгул Архівовано 18 квітня 2016 у Wayback Machine. // «Большой эзотерический справочник».(рос.)
  2. Гилгул // Электронная еврейская энциклопедия. (рос.)

Джерела

  • Midrasz nr 12 (116), grudzień 2006, str. 15.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.