Дружина (жінка)
Дружи́на[1][2][3], також жі́нка[4], нар.-поет. жона́[5] — жінка у подружжі, партнерка у шлюбі щодо чоловіка.
![](../I/Kustodiev_Merchants_Wife.jpg.webp)
Міжособові стосунки |
---|
Огляд |
Типи
|
Почуття та емоції
|
Події та вчинки
|
|
![]() ![]() |
Жінка — роль, що її отримує особа жіночої статі внаслідок прийняття ролі та статусу у суспільстві. У традиційному українському соціумі кінця ХІХ — початку XX століття українська жінка, будучи номінально підпорядкована чоловікові, фактично відігравала першорядну роль у родині[6].
В Україні дружина і чоловік мають визначені законом рівні права й обов'язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім'ї. Жінка може носити обручку, щоб продемонструвати статус дружини.
Права дружини
Україна
- Дружина має право на материнство.
- Дружина має право на утримання чоловіком під час вагітності.
- Дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання чоловіком — батьком дитини до досягнення дитиною трьох років.
- Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання чоловіком до досягнення дитиною шести років.
- Право на утримання — вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
- Аліменти, присуджені дружині під час вагітності, сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду.
- Право на утримання — вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу.
Особливості статусу
Християнство
Християнська культура керується Новим Заповітом щодо думки про становище дружини в суспільстві, а також її шлюб. Наприклад, Новий Заповіт засуджує розлучення для чоловіків і жінок і припускає моногамію з боку чоловіка. Новий Заповіт не робив ніяких заяв про права власності дружин, які на практиці були під впливом більш світських законів, ніж релігія. До кінця 20-го століття жінки не могли в деяких регіонах подати в суд на чоловіка, якщо він позбавив її цноти, не беручи в дружини. Якщо жінка не хотіла одружуватися, був варіант вступити до монастиря в черниці, стати «нареченою Христовою» — стан, в якому цнота і економічне виживання були б захищені.
Іслам
Жінки — та дружини відповідно — в ісламі мають ряд прав і обов'язків. Шлюб відбувається на основі шлюбного контракту. Примус жінки до шлюбу строго заборонений, хоча практикується багатьма неосвіченими мусульманами. Шлюб за домовленістю відносно часто зустрічається серед традиціоналістських сімей, в мусульманських країнах або в іммігрантів першого чи другого покоління в іншому місці.
Дружини в Ісламі повинні носити спеціальний одяг — хіджаб, що може мати різні стилі в залежності від культури країни. Чоловік повинен платити махр нареченій, схожий на частину спадщини.
Традиційно дружина в ісламі розглядається як захищена, цнотлива людина, яка управляє сім'єю. Вона має роль виховання дітей, нового покоління мусульман. В ісламі настійно рекомендується, щоб дружина залишалася вдома, хоча вона повністю в змозі володіти власністю чи працювати. Чоловік зобов'язаний витрачати на всі потреби дружини, а вона не зобов'язана витрачати, навіть якщо багата.
Загалом мусульманські одружені жінки не дуже відрізняються від жінок, що не перебувають у шлюбі, за зовнішнім символом (наприклад, обручка). Проте жіночі обручки стали популярними в останні тридцять років через вплив західної культури[7].
Індуїзм
В індо-арійських мовах, дружина, відома як Патні, означає жінку, яка розділяє все в цьому світі зі своїм чоловіком, і він робить те ж саме, включаючи її ідентичність. Ідеальні рішення приймаються у взаємній згоді. Дружина, як правило, бере на себе що-небудь в родині, найчастіше — здоров'я сім'ї, освіту дітей, потреби батьків.
Більшість індуїстських шлюбів — традиційні. Після того, як знаходять підходящу сім'ю (за кастою, культурою чи фінансовим становищем), хлопчик і дівчинка бачаться і розмовляють, щоб вирішити остаточний результат. Останнім часом західна культура істотно вплинула, і нові покоління відкритіші до ідеї одружитися по любові.
Індійське право визнає зґвалтування, сексуальне, емоційне чи вербальне насильство над жінкою з боку чоловіка злочинами. В індуїзмі жінка або чоловік можуть одружитися, але мати тільки одного партнера/партнерку відповідно.
В Індії жінки можуть носити яскраво-червону цятку на чолі (бінді, тілака), щоб показати свій заміжній статус.
Свояцтво
Пов'язані з дружиною терміни свояцтва:
- Вуйна — дружина материного брата
- Діверка чи ятрівка — дружина дівера
- Дядина — дружина дядька
- Братова́ — дружина брата
- Невістка — дружина сина, брата, свояка або дівера
- Синова́ — діалектне позначення дружини сина[8]
- Стрийна — дружина батькового брата
- Шва́ґрова — у діалектах позначення дружини брата[9]
Ініціація
Весілля для дівчини — це перехід з одного соціального стану в інший, із однієї соціально-вікової групи в іншу.
Див. також
- Репродуктивні права
- Права жінок
- Сімейне насильство
- Насильство проти жінок
- Убивство честі
- Викрадання наречених
- Дитячий шлюб
- Чоловік (одружена особа)
Примітки
- Дружина // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Дружина // Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 202.
- Дружина // Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. — С. 448.
- Жінка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Жона // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- “ЧОЛОВІЧЕ” ТА “ЖІНОЧЕ” У ВЕСІЛЬНІЙ ОБРЯДОВОСТІ БОЙКІВ ЗАКАРПАТТЯ. ГЕНДЕРНИЙ АСПЕКТ. web.archive.org. 20 лютого 2020. Процитовано 9 листопада 2020.
- Westernized Muslims
- Братова // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Швагрова // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
Посилання
- Терміни генеалогії.
- Ступені спорідненості і ступеня властивості[недоступне посилання з квітня 2019]
- Жінка // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1959. — Т. 2, кн. 4 : Літери Ж — Й. — С. 445. — 1000 екз.