Гіперпосилання

Гіперпосила́ння, або просто посила́ння — активний (виділеним кольором) текст, зображення чи кнопка на вебсторінці, натиснення на яку (активізація гіперпосилання) викликає перехід на іншу сторінку чи іншу частину поточної сторінки.

Типові ознаки гіперпосилання: підкреслення і зміна кольору

За іншим визначенням гіперпосилання — адреса іншого мережевого інформаційного ресурсу у форматі URL (англ. Universal Resource Locator), який тематично, логічно або будь-яким іншим способом пов'язаний з документом, у якому це посилання визначене.

Гіперпосилання HTML-сторінки

Тім Бернерс-Лі побачив можливість використання гіперпосилань для зв'язку будь-якої інформації з будь-якою іншою інформацією через Інтернет. Тому гіперпосилання є невід'ємною частиною всесвітньої павутини.

Гіперпосилання — фрагмент HTML-документу та один із базових його елементів. Гіперпосилання у HTML-документі може вказувати як на файл, що лежить у тій самій директорії на сервері, так і вміщати повний шлях URL до файлу, який розташований в Інтернеті. Також можна створювати гіперпосилання в середині одного документа, на електронну пошту, відео, аудіофайли та інші документи.

Гіперпосилання для користувача — текст або графічне зображення на сайті чи електронному документі, що дозволяє переходити до інших об'єктів Інтернету.

Якщо обидва файли розташовуються в одній директорії, вистачить лише вказати ім'я файлу і розширення. Якщо в сусідніх директоріях, слід вказати крім імені та розширення ще й шлях до директорії. Якщо файли розташовуються на різних директоріях, потрібно вказати повну URL-адресу. Саме посилання в HTML створюється за допомогою тегу <a></a>, де атрибут href="URL" вказує на URL файлу, name="Назва" створює розділ у документі із вказаною "Назва"[1][2]

Приклади

 • <a href="wiki.html">Вікі</a> — посилається на документ wiki.html, утворюючи гіперпосилання у вигляді слова «Вікі»;
 • <a href="files/wiki.html">Файли вікі</a> — посилається на документ wiki.html, що розташовується у директорії (каталозі) files, і утворює посилання у вигляді тексту «Файли вікі»;
 • <a href="http://uk.wikipedia.org/">Українська Вікіпедія</a> — посилається на ресурс, що розташований на іншому сервері
 • <a href="https://uk.wikipedia.org/wiki/Гіперпосилання#Посилання_на_сайті">Посилання на сайті</a> — посилається на розділ Посилання на сайті цієї статті
 • <a href="tel:+0033301010">+00 333 01 010</a> — посилається на номер телефону, якщо у клієнта встановлено відповідне програмне забезпечення (месенджер, факс, додаток до броузера, чи щось подібне, що дозволяє телефонувати з пристрою клієнта), при натисканні (клацанні, кліканні, тапанні) користувач побачить повідомлення із запитом чи телефонувати за "цим" номером.

Поштове гіперпосилання

Для створення посилання на адресу електронної пошти використовується URI-схема mailto:, після якої необхідно вказати e-mail адресата:

<a href="mailto:e-mail">Текст посилання</a>

При створенні поштового гіперпосилання можна вказувати тему відправленого повідомлення і тіло листа. Для цього використовуються поля subject і body. Тема листа задається в полі subject, тіло листа в полі body.

Наприклад:

<a href="mailto:e-mail?subject=Тема&body=Тіло листа">Текст посилання</a>


Посилання на сайті

Гіперпосилання у кожному вебсайті можуть бути внутрішні та зовнішні. Все залежить від того, куди вони ведуть.

Внутрішні посилання — це посилання між сторінками одного сайту(перелінкування), або ж на одній великій (за наповненням) сторінці між її розділами. Внутрішніми посиланнями можуть бути, зокрема, і лінки в меню, і підказки ​​про цікаві статті чи товари, що розміщують в матеріалі сторінки. Внутрішні посилання сайту ведуть на власні внутрішні ресурси для надання користувачеві повнішої інформації.

Така ж ціль у зовнішніх посилань, а різниця у тому, що вони ведуть на інші сайти. Наприклад:

1: <a href="https://uk.wikipedia.org/wiki/Лінк">Це посилання відкриє статтю, про значення слова ЛІНК</a>
2: <a href="https://ВТС.уа/Лінк">Це посилання відкриє статтю, про значення слова ЛІНК</a>

За посиланням 1, ми потрапляємо на іншу сторінку Української Вікіпедії, але залишаємось все ще на сайті Вікіпедії, за лінком 2 — ми потрапимо на сайт ВТС.уа, де теж є стаття із аналогічною назвою, але при цьому ми будемо бачити однаковий тест «Це посилання відкриє статтю, про значення слова ЛІНК» і одразу важко зрозуміти що це різні посилання.

Створення внутрішніх посилань в середині одного документа (сторінки), вимагає додаткових дій, наприклад:

 • <a name=”назва”>...</a> — визначає частину документа «…» словом «назва», як розділ для гіперпосилань на сторінці
 • <a href=”#назва”>Розділ Х</a> — гіперпосилання на «назву» розділу сторінки (якщо він створений) у вигляді тексту «Розділ Х», на якій перебуває користувач


Ось живий приклад, просто натисніть на гіперпосилання Приклади, якщо Ви бажаєте перейти у цій статті до розділу де наведено приклади. Особливо зручно застосовувати такі посилання коли обсяг документу справді великий, це щось схоже до змісту у книгах.

Посилання на сайті використовують для різних цілей:

 1. Для побудови зручної структури сайту
 2. Для просування сторінок сайту у пошуку

Див. також

Примітки

 1. Теги HTML: Якірні теги та гіперпосилання. Архів оригіналу за 18 березня 2016. Процитовано 1 лютого 2016.
 2. HTML <a> href Attribute (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.