Далецький Юрій Львович

Далецький Юрій Львович (16 грудня 1926, Чернігів 12 грудня 1997) математик, академік АН України. Видатний вчений-математик, заслужений діяч науки і техніки України, доктор фізико-математичних наук, професор Навчально-наукового комплексу «Інститут прикладного системного аналізу».

Далецький Юрій Львович
Народився 16 грудня 1926(1926-12-16)
Чернігів, СРСР
Помер 12 грудня 1997(1997-12-12) (70 років)
Київ
Поховання Байкове кладовище
Країна  СРСР
 Україна
Діяльність математик
Alma mater механіко-математичний факультет Київського національного університету
Галузь математика
Заклад НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського
Звання академік АН УРСР
Ступінь доктор наук
Науковий керівник Крейн Селім Григорович
Аспіранти, докторанти David Chudnovskyd[1], T. A. Zaplitnayad[1], N. I. Teterinad[1], N. M. Kucharchukd[1], Ya. I. Shnaiderman (Belopolskaya)d[1], I. K. Korobkovad[1], Vitaly A. Kushnirevichd[1], G. A. Sokhadzed[1], B. L. Tsygand[1], A. M. Baranovichd[1], Victoria R. Steblovskayad[1], N. Yu. Goncharukd[1], Yuriy Bogdanskiyd[1], S. N. Samborskyd[1], B. D. Maryanind[1], S. N. Paramonovad[1], Mikhail Naumovich Fellerd[1], V. V. Stremskyd[1], V. G. Bondarenkod[1], Z. I. Nagolkinad[1], I. Ya. Spektorskyd[1], Yu. G. Bokhanovd[1], P. N. Kadobyanskiyd[1], N. I. Gavrishovad[1], V. V. Lyubashenkod[1], G. M. Pipiad[1], G. K. Roginskyd[1], N. D. Tsvintarnayad[1], Nurali Sheralievd[1], V. D. Depkovad[1], E. A. Faddevad[1] і B. P. Shelyagad[1]
Членство НАН України
Відомий завдяки: формула Далецького-Троттера про мультиплікативне представлення еволюційного інтеграла

Освіта та діяльність

В 1946 році вступив на механіко-математичний факультет Київського університету, який закінчив в 1951 році. У 1962 році отримав ступінь доктора фізико-математичних наук у Московському Державному університеті. Після закінчення університету в 1951 році Ю. Л. Далецький став асистентом Київського політехнічного інституту, а з 1964 року — професором. Протягом 46 років Юрій Львович був пов'язаний з КПІ.

Наукова діяльність

Автор 180 статей і книг. У 1957 році Ю. Л. Далецький почав вивчати зв'язки між операторними еволюційними рівняннями і функціональними інтегралами. Отримані результати ввійшли в його піонерську статтю, що стала основою його докторської дисертації.

Далецький і його учні узагальнили мультиплікативне подання, еволюційного оператора лінійних диференціальних рівнянь поширивши його на випадок нелінійних рівнянь і застосували його до функціонального інтегралам у просторі розгалужених траєкторій.

Важливим внеском Ю. Л. Далецького в розвиток теорії міри було визначення квазіміри в нескінченному просторі. В 60-х роках Далецький почав розвивати новий напрямок теорію стохастичних рівнянь на нескінченновимірних гладких многовидах, джерелами якої послужили теорія нескінченновимірних стохастичних рівнянь і геометрія Рімана.

В 80-х й 90-х роках Ю. Л. Далецький продовжував дослідження мір на нескінченновимірних многовидах. Їм був виявлений взаємозв'язок між логарифмічною похідної гладкої міри й розширеним стохастичним інтегралом.

Педагогічна діяльність

Ю. Л. Далецький ділився своїми знаннями зі студентами, учнями, співробітниками, а також з усією математичною спільнотою. Його лекції завжди були емоційними та неординарними. Вони демонстрували проблеми в дослідженнях і вказували шляхи їхнього розв'язання.

Юрій Львович не тільки займався навчанням студентів і аспірантів. Він виховав ціле покоління викладачів, поставив на новий рівень викладання багатьох математичних курсів у Київському політехнічному інституті. Ю. Л. Далецький був керівником 30 кандидатських і консультантом 8 докторських дисертацій, членом редакційної колегії журналу «Methods of Functional Analysis Topology», починаючи з першого випуску (1995).

Джерела

  1. Математична генеалогія — 1997.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.