Дача Стамболі

Дача Стамболі — будівля в Феодосії на проспекті Айвазовського, 47, побудована з 1909 по 1914 рік за проектом петербурзького архітектора Оскара Емільйовича Вегенера.

Дача Стамболі
Дача Стамболі

45°02′33″ пн. ш. 35°22′57″ сх. д.
Статус пам'ятка архітектури
Статус спадщини об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd
Країна  Україна
Розташування Феодосія
Тип будівлі дача
Архітектурний стиль мавританська архітектура
Автор проєкту Оскар Емільйович Вегенер
Засновник Йосип Стамболі
Будівництво 1909  1914
Стан відреставрована
Ідентифікатори й посилання
Дача Стамболі (Автономна Республіка Крим)

 Дача Стамболі у Вікісховищі

Історія

Двоповерхова будівля зведена на пагорбі в стилі мавританської архітектури (господар дачі — тютюновий фабрикант Йосип Стамболі, був караїмом). Обширні підвали, гроти і флігель, різноманітність мотивів і фактур в обробці, всілякі башточки, криті галереї і тераси додають йому східний колорит і величність. У внутрішній і зовнішній обробці гармонійно поєднуються мармур і пісковик, чеканка, ліпка і різьблення по дереву. Каменерізні роботи виконали майстри Феодосії Я. Фока, А. Борисов, брати Брехови, І. Ладонкін, А. Васильєв, А. Шмідт, А. Медведєв, Ю. Голонос. У оформленні вестибюля і зимового саду — оранжереї використані елементи класицизму. Будівництво обійшлось фабриканту в 1 100 000 карбованців.

Дача призначалася в подарунок дружині, Рахілі Іллівні, до десятиліття сумісного життя. Проте почалася Перша світова війна і в 1916 році Й. Стамболі продав свою тютюнову фабрику і обширні тютюнові плантації і разом з сім'єю виїхав до Османської імперії.

Після Жовтневого перевороту у 1921 році в будинку розмістили оздоровчий заклад на 100 місць. Санаторій назвали ім'ям І. В. Сталіна. З початком Другої світової війни будівля стала госпіталем для поранених червоноармійців. В період окупації він як і раніше приймав поранених, але вже німецьких. Нижній парк, що примикав до дачі, був відданий під кладовище для солдатів і офіцерів вермахту.

З 1944 року, після звільнення міста, в будівлі знаходився піонерський табір. У 1952 році дача була повністю відновлена, в ній розмістився 9-й корпус санаторію «Восход». І до 60-х років XX століття Дача Стамболі вважалася північною межею Феодосії.

З 1985 по 1988 роки дача знаходилася у відомстві Наркологічного центру О. Р. Довженко. З початку 90-х років 20 століття декілька років приміщення займав комерційний банк. Пізніше тут знаходився готельно-ресторанний комплекс з однойменною назвою.

10 червня 2013 року у будівлі дачі відкрито реставраційно-виставковий центр підводної археології, який фактично став першим у державі музеєм такого роду.[1]

Галерея

Примітки

Література

  • Крым. Архитектура, памятники: фотоальбом. Авт. Фото Р. Т. Папикьян. Авт. текста В. И. Тимофеенко. — Київ: Мистецтво, 1991;(рос.)
  • Гармаш П. Е. Путеводитель по Крыму. — Сімферополь, 1996.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.