Два береги Збруча

«Два береги Збруча» путівник Дмитра Малакова, Олени Крушинської і Юрія Козоріза, створений на основі опрацювання наукової літератури, архівів та інформації, здобутої авторами у мандрівках.

«Два береги Збруча»
Обкладинка
Автор Дмитро Малаков, Олена Крушинська, Юрій Козоріз
Країна Україна
Мова українська
Тема туризм, краєзнавство
Видавництво Грані-Т
Видано 2008
Сторінок 104
Тираж 3000
ISBN ISBN 978-966-465-108-7

Унікальність запропонованої авторами подорожі полягає у самій сутності річки-кордону, що розмежовувала не лише держави, а й ідеології. Тут, на стику імперій Габсбургів і Романових, «панської Польщі» і «Країни Рад» відбувся своєрідний розподіл матеріальних артефактів між двома берегами. На правому березі переважають храми, каплиці, придорожні хрести, на лівому — скульптури вождів, мозаїки та інші зразки «сов-арту», які вже теж стали пам'ятками нашої історії[1].

Історія створення

Історія створення путівника описана у вступній статті під назвою «Два народження однієї книжки». Дмитро Малаков підготував путівник берегами Збруча, унікальної річки-кордону, у 1987—1990 роках після численних подорожей пішки й автостопом та пошуків в архівах, музеях, бібліотеках. Книжка мала поповнити відому «жовту серію», тобто серію путівників «Дороги к прекрасному», де раніше вже вийшли його «По Брацлавщине» (1982) і «По Восточному Подолью» (1988). Вони дотепер надзвичайно популярні в українських мандрівників. Путівник Збручем уже готували до друку, але 1991 року зв'язки з московським видавництвом перервалися. Відтоді зібрані матеріали лежали в шухляді, аж поки 2007 року Дмитро Васильович не запросив до співпраці свою молодшу колегу Олену Крушинську, яка теж багато мандрувала берегами Збруча, тільки у 2000-х. Вона актуалізувала і доповнила матеріал, при цьому обсяг книжки виріс майже удвічі. Написати розділ про піший маршрут Медоборами запросили тернополянина Юрія Козоріза, який добре знав усі стежки і пам'ятки теперішнього заповідника, територія якого у часи подорожей Дмитра Малакова була секретним військовим полігоном.

Маршрути

Шлях від верхів'їв до гирла Збруча розбито на п'ять автомобільних і один піший маршрути:

Пам'ятки

Особливу увагу приділено оборонним спорудам, зокрема, замкам у Сатанові, Скалаті, Сидорові, Скалі-Подільській, Кривчому, Чорнокозинцях, Кудринцях, фортифікаціям «Окопи Святої Трійці». До кожного маршруту входить багато пам'яток сакральної архітектури: костьоли, монастирі, муровані та дерев'яні церкви й дзвіниці, каплиці, синагоги, а також придорожні пам'ятники-«фігури». У розділі про заповідник «Медобори» ідеться про скелі, печери, штольні, цілющі джерела і язичницькі городища-святилища.

Примітки

  1. Малаков Дмитро, Крушинська Олена, Козоріз Юрій. Два береги Збруча. — К.: Грані-Т, 2008. — 104 с. ISBN-10: 978-966-465-108-7

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.