Девід Чалмерс

Девід Джон Чалмерс (англ. David John Chalmers; народився 20 квітня 1966) австралійський філософ, спеціалізується в області філософії свідомості.

Девід Чалмерс
David John Chalmers
Західна філософія
Народження 20 квітня 1966(1966-04-20)[1][2] (55 років)
Австралійський Союз
Громадянство (підданство)  Австралійський Союз
Знання мов
  • англійська[3][2]
  • Діяльність
  • викладач університету, науково-педагогічний працівник
  • Викладав Нью-Йоркський університет[4][2], Австралійський національний університет[2] і Університет Аризони
    Член Американська академія мистецтв і наук
    Основні інтереси Філософія розуму
    Свідомість
    Філософія мови
    Значні ідеї Важка проблема свідомості
    Розширений розум
    Два-димансіолізм
    Нейтральний монізм
    Alma mater Лінкольн коледж, Університет Аделаїди, Індіанський університет і Індіанський університет в Блумінгтоніd
    Літературний напрям атеїзм
    Зазнав впливу
  • Дуглас Хофштадтера, Деніел Деннет, Рене Декарт, Рудольф Карнап
  • Визначний твір
  • важка проблема свідомості
  • Історичний період Філософія 20 століття
    Конфесія атеїзм
    Нагороди

    Jean Nicod Prized (2015)

    Член Американської академії мистецтв і наук

    стипендія Родса

    Barwise Prized

    consc.net

     Девід Чалмерс у Вікісховищі
     Висловлювання у Вікіцитатах

    Наукова кар'єра

    Чалмерс закінчив університет в Аделаїді, потім «Лінкольн коледж» при Оксфордському університеті, був стипендіатом в Родезії, отримав ступінь доктора філософії в Індіанському університеті в Блумінгтоні під керівництвом Дугласа Гофштадтера. Після захисту докторської дисертації брав участь у програмі «філософія-неврологія-психологія», яку очолював з 1993 по 1995 Енді Кларк в університеті Вашингтон в Сент-Луїсі. До того, як він почав викладати в Австралійському національному університеті в 2004, Чалмерс викладав філософію в університеті в Арізоні і був главою центру досліджень проблем свідомості при ньому ж, до цього викладав у Санта-Крузі.

    Автор монографії The Conscious Mind (1996), в якій він розглядає проблеми свідомості і відкидає спрощений погляд на свідомість з точки зору фізичних процесів. The Sunday Times визнала його книгу «найкращою науковою монографією року».

    Очолює центр, який займається питаннями свідомості, і викладає філософію в Австралійському національному університеті та Нью-йоркському університеті.

    Роботи

    Чалмерс виклав свою ідею про «важку проблему свідомості» (the hard problem of consciousness) у вищезгаданій книзі і в своїй статті Facing Up to the Problem of Consciousness («Назустріч проблемі свідомості»). Тут він проводить відмінність між легкими проблемами свідомості і важкою проблемою свідомості, яку можна виразити так: «чому взагалі існує сприйняття сенсорної інформації?», «Чому існує свідомість». Головна тема його дослідження — це розходження між біологічною роботою мозку і поведінкою, з одного боку, і ментальним досвідом, який розглядається окремо від поведінки, тобто кваліа, з іншого. Він стверджує, що поки немає вичерпного пояснення відмінностей між цими двома системами. Також він критикує матеріалістичне пояснення ментального досвіду, що робить його дуалістом в епоху, коли домінують моністичні ідеї.

    Як доказ своїх ідей він висуває гіпотезу «філософського зомбі», який по суті є нормальною людиною, але не має кваліа і здатності відчувати. Він стверджує, що оскільки існування зомбі можливо, то поняття кваліа і здатність відчувати досі не отримали повного пояснення з точки зору фізичних властивостей. Чалмерс допускає, що свідомість бере початок в будь-якій інформаційній системі (див. теорія інформації), і таким чином він визнає одну з форм преанімізму і не виключає, що навіть термостат в якійсь мірі володіє свідомістю. Чалмерс одного разу зазначив, що він є агностиком в питаннях преанемізму і вважає, що ці питання не є абсолютно недоказовими. Вихід у світ монографії Чалмерса The Conscious Mind («Усвідомлюючий розум», 1996) викликав великий резонанс у науковому світі. У науковому журналі Consciousness Studies («Дослідження в області свідомості») було опубліковано більше двадцяти різних робіт на цю тему таких дослідників, як Деніел Деннет, Макгинн Колін, Франсиско Варела, Френсіс Крік, Роджер Пенроуз та інших.

    Оцінки

    На початку XXI століття, мабуть, не вдасться знайти жодної значущої книги про свідомість, в якій не згадувалися б роботи цього автора, … і найпростіше пояснення полягає в тому, що Чалмерс — дуже глибокий і оригінальний мислитель. … Його туссанський виступ 1994 … забезпечив йому миттєву славу, закріплену фундаментальною працею 1996 р. — «Усвідомлюючий розум».

    Васильєв В.В. Важка проблема свідомості. - М., 2009. - С. 152.

    За дев'ять років, що минули після публікації книги Чалмерса, було продано 70 тисяч примірників, і тепер можна сміливо стверджувати, що він став живим класиком. …

    Враховуючи впливовість ідей цього філософа на Заході, важко назвати нормальною ситуацію, в якій ні головний твір Чалмерса «Усвідомлюючий розум», ні інші його публікації не перекладені на російську мову. При повній відсутності монографій, присвячених творчості філософа, статті про нього настільки рідко зустрічаються в нашій історико-філософської періодиці, що можна було б припустити, що мова йде не про творця оригінальної доктрини свідомості, а про малопомітного і непродуктивного автора. Небагата бібліографія вітчизняних робіт про Чалмерса зводиться до глави «Д. Чалмерс: всі рішення погані» у … монографії В. В. Васильєва і до двох статей.

    Гарнцева Н. М. Натуралістичний дуалізм Д. Чалмерса — Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук. — М.: МГУ, 2009.

    Примітки

    Література про Д. Чалмерса

    1. Андрій Леонов. «Арґумент зомбі» Девіда Чалмерса: переднє слово перекладача // Філософська думка, 2015. — С. 51-59. Посилання: http://www.philosophy.ua/uk/community/papers/argument-zombi-devida
    2. Переклад як (не)порозуміння. Термінологічна дискусія: What is it like to be a zombie? (Он-лайн-дискусія до перекладу "Аргументу зомбі" Девіда Чалмерса) // Філософська думка, №1, 2016. - С. 83-111. Посилання: http://www.philosophy.ua/uk/community/papers/pereklad-yak-0
    3. Переклад як (не)порозуміння. Термінологічна дискусія // Філософська думка, 2015. — С. 68-93 Посилання: http://www.philosophy.ua/uk/community/papers/pereklad-yak
    4. Леонов А.Ю. Філософія свідомості Девіда Чалмерса // Актуальні проблеми духовності. ― Кривий Ріг, 2014. ― Вип. 15. ― С. 216–237. Посилання: http://kdpu.edu.ua/download/kaf_philosof/AkProD/Zbirka15/Zb15_2014_216-237_Leonov.pdf%5Bнедоступне+посилання+з+липня+2019%5D
    5. Сухов Д.Б. Дэвид Чалмерс и аргументы против физикализма. Статья 1: Супервентность // Актуальнi проблеми духовностi: зб. наук. праць / Ред.: Я.В.Шрамко. Вип. 14. — Кривий Рiг, 2013, с. 201–211. Посилання: http://kdpu.edu.ua/download/kaf_philosof/AkProD/Zbirka14/Zb14_2013_201-211_Sukhov.pdf%5Bнедоступне+посилання+з+липня+2019%5D
    6. Васильєв В.В. «Чалмерс: всі рішення погані» // Важка проблема свідомості. — М. : Прогрес-Традиція, 2009. — С. 152—189. — 1000 прим. — ISBN 978-5-89826-316-0.
    7. Гарнцева, Наталія Михайлівна. Натуралістичний дуалізм Д. Чалмерса — Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук. — М.: МГУ, 2009.

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.