Дейнохейрус

Дейнохейрус (дейнохейр) (лат. Deinocheirus, від грец. Δεινός («страшний, жахливий, грізний») і χείρ, χειρός («рука») — гігантський теропод з родини Deinocheiridae. Цей динозавр жив у самому кінці крейдяного періоду, 65-70 мільйонів років тому. Відомий по єдиному описаному виду D. mirificus. Завдовжки близько 11 метрів.

?
Дейнохейрус

Біологічна класифікація
Надцарство: Еукаріоти
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Клас: Рептилії
Підклас: Архозаври
Надряд: Динозаври
Ряд: Ящеротазові
Підряд: Тероподи
Інфраряд: Ornithomimosauria
Родина: Deinocheiridae
Рід: Дейнохейрус
Deinocheirus Osmólska & Roniewics, 1970
Посилання
Вікісховище: Deinocheirus
Віківиди: Deinocheirus
Fossilworks: 38551

Опис

Перші останки дейнохейруса (назву дано в 1970 році) — передні кінцівки, більша частина плечового пояса і кілька дрібніших кісткових уламків — були знайдені в Монголії в басейні Немегет у 1965 році. Передні кінцівки дейнохейруса були завдовжки 2,4 м. З огляду на невелику кількість залишків, загальна довжина динозавра була незрозуміла. Як передбачалося, вона могла становити від 8 до 20 метрів, що означало б, що дейнохейрус був довший за спинозавра, який вважається найбільшим з відомих тероподів. У 2008 році повторні розкопки в місці виявлення перших відомих залишків дейнохейруса принесли палеонтологам численні уламки кісток і кілька практично цілих черевних ребер, ймовірно, належали цьому ж примірнику; на двох з них були виявлені сліди зубів.

Ситуацію прояснила публікація 2014 року. Співавтори публікації (в число яких входили Лі Юн Нам, Рінченгійн Барсболд і Філіп Каррі) повідомили про знаходження двох часткових скелетів дейнохейруса, також виявлених у немегтской формації в 2006 і 2009 роках. У одного з кістяків була відсутня передня частина (що не дозволило відразу впізнати в ньому дейнохейруса), у другого ж — ще більшого, ніж перший голотип — не вистачало частини хребта і правої передньої кінцівки. Ці залишки дозволили дослідникам з упевненістю стверджувати, що дейнохейрус належав до Ornithomimosauria.

За знайденими в 2006 і 2009 роках кістковими останками вдалося відновити зовнішній вигляд дейнохейрус. Це був незвично великий для орнітоміміда динозавр (завдовжки досягав 11 м, а важив 6 тонн). Довга, схожа на качиний дзьоб паща дейнохейруса була позбавлена ​​зубів, а нижня щелепа утворила виїмку, в якій, мабуть, розташовувався величезний язик. Від хребта вертикально вгору йшли кістяні відростки, більш товсті, ніж ті, які утворюють «парус» на спині спинозавра і уранозавра. У той же час горб, який вони повинні були утворити на спині ящера, був, найімовірніше, м'ясистим, як у сучасного верблюда: Лі Юн Нам передбачає, що їх призначенням було балансувати масивні черево і ноги дейнохейруса, подібно до того, як опори з розтяжками утримують у висячому положенні прольоти вантового моста.

На кінці хвоста дейнохейруса кістки зросталися, утворюючи пігостиль, подібний пташиному. Оскільки у сучасних птахів пігостиль служить для прикріплення до хвоста рульового пір'я, передбачається, що і у дейнохейруса хвіст міг бути оперений.

На відміну від типових представників Ornithomimosauria — невеликих прудконогих ящерів, — масивний дейнохейрус, мабуть, не міг розвивати велику швидкість. Його укус також не володів силою через відсутність зубів. Ці особливості організму визначили його раціон, який, на думку Лі, складався в основному з м'яких частин рослин, особливо водяних, що ростуть на дні струмків і озер. Вважається, що процес годування дейнохейруса відбувався наступним чином: спочатку ящір підбирав з дна або з поверхні води рослинну масу своїм широким дзьобом, а потім всмоктував її за допомогою води. Надалі їжа перемелювалася у шлунку динозавра за допомогою проковтнутих камінчиків, як це відбувається у наші дні у страусів та деяких інших птахів. Більше 1400 таких каменів, відомих як гастроліти, були виявлені експедиціями Лі поруч з кістками тулуба обох нових екземплярів дейнохейра.

Однак дієта дейнохейруса була не тільки рослинною: серед гастролітів були виявлені і риб'ячі кістки. Це показує, що дейнохейруси дійсно мешкали поблизу прісних водойм, а також що вони були всеїдними, здатними поглинати будь-яку доступну в їхньому природному середовищі їжу. Шотландський палеонтолог Стівен Брусатте називає їх «динозаврами-сміттярями» і передбачає, що крім риб в їхній раціон могли входити й інші дрібні хребетні. У свою чергу самі дейнохейруси могли служити їжею домінуючим хижакам цієї епохи і місцевості тарбозаврам; про це свідчать сліди зубів на кістках першого відомого екземпляра.

Як один з найбільших динозаврів у своєму середовищі, дейнохейрус, ймовірно, міг побоюватися тільки інших великих динозаврів-тероподів. Наприкінці крейдяного періоду в Азії домінували великі тиранозаври, такі як Tarbosaurus і Zhuchengtyrannus. Тарбозавр зокрема, міг бути цілком серйозною загрозою, враховуючи, що хоча б одне з ребер, що належать першій знахідці, показує сліди зубів, які, ймовірно, належать Тарбозавру. Однак неможливо встановити, чи було це активне хижацтво, або просто поїдання падалі. Крім тиранозаврів, дейнохейрус ймовірно, вступав у контакт і з іншими видами динозаврів, такими як гадрозаври, цератопси, дромеозаври, овіраптори, теризинозаври, пахіцефалозаври, а також, час від часу, з титанозавром, в той час як всі ранні птиці і птерозаври літали над головами.

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.