День святого Сильвестра

День Святого Сильвестра (Селіверстерів день) — релігійне і народне свято. У православних — 15 січня. Як правило, є робочий день.

День святого Сильвестра
Пам'ятник Святому Сильвестру в Італії
Дата 15 січня у православних
Традиції на Русі чистять курники, виконують обряд вигнання хвороб-лихоманок
 День святого Сильвестра у Вікісховищі

Історія та святкування

Папа римський Сільвестр I народився в III столітті в Римі в християнській родині. Про життя цього Святого проповідника відомо дуже мало, але одна легенда дійшла до наших днів через багато століть. Згідно з цією давньою легендою, 314 року нашої ери, Святий Сильвестр зловив старозавітне чудовисько — морського змія Левіафана. У католицькому середовищі вважалося, що в 1000 році цей біблійний монстр вирветься на свободу і тоді настане кінець світу. Однак, стараннями Святого Сильвестра цього не сталося, Сильвестр врятував світ від біблійної катастрофи[1]. У цій легенді об'єдналися образ Сильвестра I, який вбив дракона 314 року, і Сильвестра II, котрого вважали магом, що протистоїть підступам диявола, папа римський в 999 — 1003 роках.

У річницю завершення мирського життя Сильвестра I, католики віддають йому молитви й шанують цей день, як «День Святого Сильвестра». Католики вбираються у святкові маскарадні костюми й називають себе Сильвестр-Клаусами (жартівливий каламбур від Санта-Клаус). У низці країн останній день року, що минає так і називають - «Сильвестром» і питання «Куди збираєшся на Сильвестра?», По суті означає «Де плануєш відзначати Новий рік?»

Традиції «Дня Святого Сильвестра» у різних країнах

Останнього, хто прокинеться в цей день, називають «Сильвестр». Любитель подрімати буде зобов'язаний, згідно з святкової традиції, заплатити штраф. В давнину голландські дівчата дуже старалися бути старанними і до заходу сонця виконати всю домашню роботу. Вважалося, що подібна старанність допоможе в пошуках судженого і на майбутній рік старанна дівиця неодмінно стане нареченою[2].

У цій країні на Сильвестра неодмінно готують коропа з яблуками, хріном та сочевицею. Вважається, що подібне частування пролог до удачі та щастя в наступаючому році. Категорично не вітається на святковому столі птиця, вважається, що через це щастя може «полетіти» як та пташка[3].

У Росії та Україні «Селіверстів день» або «День Кура і Курки» зазначається за народними звичаями 2(15) січня. Цей день вважається курячим святом: чистять курники, ладнають сідала, обкурюють стіни димом від тліючого оману або коров'ячого гною з вугіллям. У ряді місць в курнику неодмінно висів «курячий бог», щоб потвори не тиснули курей. Рано вранці бабусі омивали наговорная водою притолоки біля дверей, щоб захистити вхід в хату хворобам-лихоманок[4].

Приказки та прикмети

  • Місяць — на шкоду, а нечиста сила — на світло.
  • Святий Сільвестр жене лихоманок — сестер за сімдесят сім земель.
  • Лихоманка — НЕ матка: лупить, не шкодує.
  • У Сильвестерів день заговорюють лихоманку.
  • На всяку хворобу зілля виростає.
  • Куру і курку слава!
  • Хлопцям роздають птахів з глини.
  • На Сильвестра волосся не стрижуть, а то вони з голови втечуть (до лисини).
  • Погода цього дня вказує на погоду серпня.

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.