Деніел Карлтон Гайдушек

Де́ніел Ка́рлтон Гайдушек (англ. Daniel Carleton Gajdusek, також Гайдашек; 9 вересня 1923, Йонкерс, Нью Йорк 12 грудня 2008, Тромсе, Норвегія) — американський педіатр і вірусолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини 1976 року, «за відкриття, що стосуються нових механізмів походження і поширення інфекційних захворювань», яку він розділив разом з Барухом Бламбергом.

Деніел Карлтон Гайдушек
англ. Daniel Carleton Gajdusek
Карлтон Гайдушек у 1997 році
Карлтон Гайдушек у 1997 році
Народився 9 вересня 1923(1923-09-09)[1][2][…]
Йонкерс, Вестчестер, штат Нью-Йорк, США[1][3][…]
Помер 12 грудня 2008(2008-12-12)[4][5][…] (85 років)
Тромсе, Трумс, Норвегія[6][7][…]
Місце проживання Йонкерс
Країна  США
Національність словак
Діяльність лікар, вірусолог, біолог, антрополог
Alma mater Рочестерський університет (1943) і Гарвардська медична школаd (1946)
Галузь медицина
вірусологія
Членство Леопольдина, Національна академія наук США, Академія наук Австралії, Американська академія мистецтв і наук, Бельгійська королівська академія медициниd і Всесвітня академія наук[8]
Відомий завдяки: дослідження повільних інфекцій, зокрема куру
Нагороди Нобелівська премія з фізіології або медицини (1976)

 Деніел Карлтон Гайдушек у Вікісховищі

Наукові дослідження

У 1950-х роках Гайдушек розкрив інфекційну природу пріонного захворювання куру, поширеного у той час серед жителів Нової Гвінеї племені форе. Живучи довгий час серед аборигенів племені і вивчаючи цю хворобу, він зв'язав появу захворювання з традицією канібалізму — поїдання мозку померлих. Він вважав, що куру спричинюють «латентні віруси». Проте, пізніше з'ясувалося, що інфекційний агент куру пріон, тобто нормальний білок організму, що проявляє патогенні властивості у зв'язку зі зміною своєї конформації.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.