Джордж Антейл

Джордж Антейл (англ. George Antheil, хрещений як Георг Карл Йоганн Антейл; 8 липня 1900, Трентон 12 лютого 1959, Нью-Йорк) — американський авангардний композитор, піаніст, письменник і винахідник.

Джордж Антейл
Основна інформація
Дата народження 8 липня 1900(1900-07-08)[1][2][3]
Місце народження Трентон, США[4][3]
Дата смерті 12 лютого 1959(1959-02-12)[1][2][…] (58 років)
Місце смерті Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США[4]
Громадянство США
Професії композитор, піаніст, кінокомпозитор, винахідник
Освіта Trenton Central High Schoold
Вчителі Надія Буланже[5]
Відомі учні Бенджамін Ліз
Інструменти фортепіано
Жанри опера і симфонія
Нагороди
antheil.org
 Файли у Вікісховищі

Біографія

Народився Джордж Карл Йоганн Антейл (Georg Carl Johann Antheil) в сім'ї німецьких емігрантів, які жили в Трентоні, Нью-Джерсі (Trenton, New Jersey). Батько Джорджа керував місцевим взуттєвим магазином. Антейл з дитинства володів двома мовами; писати музику і прозу він також почав досить рано. Цікаво, що всі ці таланти Джордж відточував цілком і повністю самостійно — закінчити коледж він так і не спромігся.

Музика настільки захоплювала Антейла, що мати якось навіть заслала його в село, щоб максимально віддалити від всіх музичних інструментів. Джорджа, втім, це не зупинило — він просто замовив собі піаніно в місцевому магазині. У своїх мемуарах — не вирізняються, втім, особливою вірогідністю — Антейл заявляв, що дитинство його пройшло в безпосередньому сусідстві з в'язницею і машинобудівним заводом.

Грати на піаніно Джордж почав в шість років; в 1916-му він регулярно бував у Філадельфії, де навчався під керівництвом Костянтина фон Штернберга, колишнього учня самого Ференца Ліста. Саме Штернберг познайомив Антейла з основами європейської музичної традиції; втім, пізніше він — вже самостійно — освоїв цілий ряд нових галузей мистецтва, на кшталт легендарного вже дадаїзму. У 1919 році Джордж почав працювати разом з Ернестом Блохом; той спочатку ставився до свого нового помічника з явним скепсисом, проте потім все ж зумів визнати, що ентузіазм і енергія Антейла гідні поваги. У 19 років Джорджа запросили провести час з Маргарет Андерсон, редактором «Little Review» і групою її друзів. Спілкування з командою Андерсон сильно вплинуло на становлення Антейла. Джордж продовжував активно працювати над новим піснями і фортепіанним концертом.

Приблизно в цей же час фон Штернберг познайомив Антейла з Марією Луїзою Кертіс Бок, майбутньою засновницею Музичного інституту Кертіс (Curtis Institute of Music). Фон Штернберг зумів переконати Бок в тому, що його протеже неймовірно геніальний; Марія-Луїза призначила Джорджу стипендію і вибила йому місце в одній з музичних шкіл Філадельфії. Пізніше Бок переконалася, що підопічний її аж ніяк не такий простий, як їй здавалося; втім, не дивлячись на явне несхвалення поведінки і творчості Антейла, регулярно підкидати йому гроші вона не припиняла. У згаданих уже мемуарах Джордж про Бок практично не згадував.

30 травня 1922 року Антейл відправився в Європу; він мріяв стати популярним новомодним піаністом-композитором. Рік Джордж провів в Берліні; деякий час він також давав концерти в Будапешті і Відні. Популярність він і справді знайшов, хоча і досить похмуру; особливого доходу музика не приносила — нерідко після чергового концерту Джорджу доводилося ще й доплачувати зі своєї кишені.

У 1936 році Антейл перебрався до Голлівуду, де відносно швидко став досить успішним кінокомпозитором; йому довелося попрацювати з цілим рядом досить відомих режисерів — на кшталт Сесиля ДеМілля і Ніколаса Рея. Через деякий час Джордж прийшов до висновку, що сучасна кіноіндустрія до сучасної музики відноситься надзвичайно вороже. Поступово Антейл переключився на співпрацю переважно з незалежними режисерами.

Написання музики для кіно займало аж ніяк не весь його час; Джордж активно писав для балету і встиг створити цілих шість симфоній. Пізня його музика сильно тяжіла до творчості романтиків; в роботі його відчувався сильний вплив Прокоф'єва, Шостаковича і американської музики.

Помер Антейл від серцевого нападу в Мангеттені, Нью-Йорк, 12 лютого 1959 року. На момент смерті Джорджу було 58 років.

Творчість

Найвідомішим твором Антейл став «Ballet Mécanique». Вважається, що до цієї композиції повинен був додаватися експериментальний фільм авторства Фернана Леже і Дадлі Мерфі; перші уявлення, однак, ніяким фільмом не супроводжувалися. Пізніше фільм все ж був завершений, однак у підсумку він виявився в два рази коротше самого балету.

Твори

Опери

Твори для балету

  • Ballet Mécanique (1924)
  • Jazz Symphony (1925)
  • Piano Concerto (1926)
  • Decatur at Algiers (1943)
  • Violin Concerto (1946)
  • Hot-time Dance (1948)
  • McKonkey's Ferry (1948)
  • Symphony No. 5 (19471948)
  • Symphony No. 6 (19471948)
  • Tom Sawyer — California Overture (1949)

Камерні і інструментальні твори

  • String Quartet No. 1 (1924)
  • String Quartet No. 2 (1927)
  • Violin Sonatina (1945)
  • Piano Sonata No. 3 (1947)
  • Piano Sonata No. 4 (1948)
  • Violin Sonata No. 4 (1948)
  • String Quartet No. 3 (1948)
  • Trumpet Sonata (1951)

Музика до фільмів

Інші твори і винаходи

Були в Антейла захоплення і за межами музичного світу; так, в 1930 році він опублікував — під псевдонімом «Стейсі Бішоп» — детективний роман «Death in the Dark». З 1936 по 1940 роки Антейл писав огляди для журналу «Modern Music»; колонка його відрізнялася неймовірною глибиною викладених думок. У 1945 році Антейл опублікував автобіографію — незабаром стала бестселером. Разом з Геді Ламар в 1942 році отримав патент США 2 292 387 «Секретна система зв'язку» (Secret Communication System), в якому мова йде про системи зв'язку, що включають передачу помилкових каналів на різних частотах. Вони стали основою для зв'язку з розширеним спектром (spread spectrum), яка сьогодні широко використовується в мобільній телефонії, Wi-Fi і GPS.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.