Дивергентна границя

Дивергентна границя (межа) (рос. дивергентная граница; англ. divergent boundary; нім. Divergenzgrenze f) — в геології — лінійна функція, яка існує між двома тектонічними плитами, які рухаються віддаляючись один від одного. В дивергентній границі переважають деформації розтягування, потужність кори знижена, тепловий потік найпотужніший, і відбувається активний вулканізм.

Якщо така межа утворюється на континенті, то формується континентальний рифт, який пізніше розвивається у рифтову долину, а в подальшому може перетворитися в океанічний басейн з океанічним рифтом в центрі. Розкол континенту на частини починається з утворення рифту. Кора становиться тонше і розсувається, починається магматизм. Формується протяжна лінійна улоговина глибиною декілька сотень метрів, яка обмежена серією скидів. Після цього можливо два варіанти розвитку подій: або розширення рифта припиняється і він заповнюється осадовими породами, перетворюючись в авлакоген, або континенти продовжують розсуваються і між ними, вже в типово океанічних рифтах, в результаті спредингу, починає формуватися нова океанічна кора.

Магма проривається крізь поверхню і розтікається, поступово заповнюючи собою тріщину між розсуваючимися плитами, утворюючи траппи.

Якщо дивергентна границя розташована під океаном, в результаті розходження плит виникає середино-океанічний хребет — гірське пасмо, утворено за рахунок скупчення речовини в тому місці, де воно виходить на поверхню.

Дивергентні границі також утворюють вулканічні острови.

Приклади

Інші типи границь плит

Див. також

Література

Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.