Димер (пристрій)

Ди́мер (англ. dimmer — «регулятор освітленості», світлорегулятор) пристрій, що дозволяє плавно або східчасто регулювати потужність, напругу або струм, що подається на пристрій, зменшуючи або збільшуючи яскравість лампи, температуру нагрівання праски, електричного обігрівача, електроплити, паяльника.

Саморобний світлорегулятор

У схемах димерів можуть використовуватись діоди, потенціометри, реостати, трансформатори та інші електронні компоненти.

Для регулювання яскравості люмінесцентних ламп та світлодіодних ламп з живленням 220 вольт звичайні світлорегулятори не підходять. Для них застосовуються спеціальні електронні баласти.

Димери дозволяють:

  • понизити витрату електроенергії
  • продовжити термін служби лампи
  • точно відрегулювати яскравість джерела світла і/або температуру нагрівання
  • створювати всілякі світлові ефекти
  • понизити зорову стомлюваність (при плавній зміні яскравості адаптація спрощується).

Найпростіший димер для змінного струму, наприклад, побутового освітлення є комбінація діода та двоклавішного (або багатоклавішного) вимикача. Діод включається між контактами вимикача, до одного з яких підключена лампа розжарювання або інший прилад. При включенні однієї з клавіш живлення здійснюється через діод. При включенні іншої — звичайне живлення. Діод підбирається за електричними параметрами із запасом (максимальний струм та напруга).

Для світильників та настільних ламп, які вмикаються у розетку та мають вимикач, діод можна включити паралельно вимикачу. При включення в розетку освітлення здійснюється через діод. При включенні вимикача — звичайний режим роботи. Для вимкнення потрібно відключити лампу від розетки.

Література

  • Іванов А. О. Теорія автоматичного керування: Підручник. — Дніпропетровськ: Національний гірничий університет. — 2003. — 250 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.