Димчаста пантера

Димчаста пантера[1] (Neofelis nebulosa) — представник родини котових (Felidae). Мешкає в Південно-Східній Азії. Він віддалено нагадує пантеру і вважається досить древнім видом, а також найближчим сучасним родичем до родоначальника усіх нинішніх видів підродини пантерових (Pantherinae). У різних країнах також має назву димчастий леопард.

Димчаста пантера
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Пантерові (Pantherinae)
Рід: Neofelis (Neofelis)
Вид:
Димчаста пантера (N. nebulosa)
Біноміальна назва
Neofelis nebulosa
(Griffith, 1821)
Ареал димчастого леопарда, 2016
Синоніми

Felis nebulosa Griffith, 1821

Характеристика

Довжина тіла димчастої пантери в середньому нараховує 90 см, хвоста — 80 см. Самиці відрізняються довжиною від голови до тіла від 68,6 до 94 см, з довжиною хвоста від 61 до 82 см. Самці розміром від 81 до 108 см, з довжиною хвоста від 74 до 91 см. Висота його в плечах коливається від 50 до 55 см. Дорослі димчасті пантери важать від 11,5 до 23 кг. Ця величина відповідає приблизно величині вівчарки. Візерунок на хутрі в димчастої пантери однаковий з мармуровою кішкою: на жовтуватому тлі видніються великі темні нерівномірні за формою плями. Кожна з цих плям ближче до середини стає світлішою. Зуби в димчастої пантери, у співвідношенні з розміром тіла, найбільші серед усіх котячих.

Поширення

Димчаста пантера проживає в південно-східній Азії: від південного Китаю до Малаки і від східних Гімалаїв до В'єтнаму. Пантер, які мешкають на островах Ява, Суматра, Борнео виділено 2006 року в окремий вид — пантера борнейська, а на острові Тайвані цей вид повністю вимер. Його біотопом є тропічні й субтропічні ліси, які розташовані на висотах до 2000 метрів.

Поведінка і живлення

Димчасті пантери живуть поодинці і рухаються зазвичай у чагарниках. Довгий хвіст допомагає їм утримувати рівновагу в нелегкому для переміщення середовищі. Серед котових димчасті пантери краще за всіх уміють лазити по деревах. Їхньою здобиччю є: олені, кабани, мавпи і птахи. Своїх жертв димчасті пантери очікують на гіллі й несподівано стрибають на них зверху.

Розмноження

Термін вагітності становить близько 90 днів. За один раз самка димчастого леопарда народжує від 2 до 4 кошенят. Спочатку вони просто жовті і набувають характерних плям протягом першого року життя.

Різне

Через дорогоцінне хутро, на димчастого леопарда у минулому багато полювали. Сьогодні йому також загрожує полювання браконьєрів, але найбільшою небезпекою для його збереження є все більша вирубка тропічних лісів, які слугують йому притулком. Із чотирьох підвидів вже вимерла тайванська димчаста пантера (Neofelis nebulosa brachyurus). Весь вид стоїть під загрозою зникнення.

Примітки

  1. Харчук, С. Огляд історії таксономії та критеріїв виду в родині котових (Felidae) // Novitates Theriologicae.  2021. Вип. 12. С. 300–314.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.