Динамічний модуль
Динамі́чний мо́дуль (англ. dynamic modulus) — відношення механічного напруження до деформації в умовах гармонічних коливань прикладеного навантаження, котре викликає розтяг-стискання або деформацію зсуву за даними, що отримуються з умов експлуатації або тестових випробувань. Цей параметр використовується для характеристики в'язкопружних властивостей матеріалів.
Зсув фаз між напруженням і деформацією
Властивості в'язкопружності матеріалів визначаються в умовах динамічних випробувань, при яких до зразка матеріалу прикладаються циклічні навантаження при яких фіксуються деформації. Можливі наступні випадки у залежності від властивостей матеріалу:
- у чисто пружних матеріалів напруження і деформації змінюються в одній фазі, так що досягнення максимуму деформації в умовах коливань відбувається одночасно з досягненням максимуму напружень;
- у чисто в'язких матеріалів, різниця фаз між напруженням і деформацією буде становити 90° (π/2 радіан) відставання за фазою;
- в'язкопружні матеріали за поведінкою в умовах динамічних випробувань перебувають десь у проміжку між чисто в'язкими і чисто пружними матеріалами, демонструючи деяке відставання за фазою деформації від напруження.
Напруження і деформацію у в'язкопружному матеріалі можна представити за допомогою наступних виразів[1]:
- Деформація:
- Напруження:
де: — циклічна частота коливання деформації;
- — час;
- — зсув фаз між напруженням і деформацією.
Динамічні: модуль пружності та модуль втрат
Динамічні модуль пружності і модуль втрат (модуль в'язкості) для в'язкопружних матеріалів характеризують відповідно енергію пружної деформації, що накопичується (пружні властивості), та в'язкісну складову енергії, що розсіюється у вигляді тепла[1]. Ці модулі для випадку деформації розтягу можуть бути визначені наступними рівняннями:
- модуль пружності:
- модуль в'язкості (модуль втрат): [1]
Аналогічно можна визначити модулі для випадку деформації зсуву модулі пружності та в'язкості і .
З використанням комплексних змінних динамічні модулі та можуть бути записані як:
- [1],
де — уявна одиниця .
Кут механічних втрат (кут зсуву фаз) визначається як:
- .
Комплексний динамічний модуль і його складові сильно залежать від частоти і температури деформації: у загальному випадку зниження температури і підвищення частоти призводять до їх зростання.
Використання
Динамічний модуль пружності є основною розрахунковою характеристикою, за якою визначають умови використання звукоізоляційних матеріалів в будівельних конструкціях. За цією величиною звукоізоляційні матеріали поділяють на три групи: 1-а група — матеріали з динамічним модулем пружності меншим за 1 МПа; 2-а група — 1…5 МПа і 3-я група — 5…15 МПа.
Динамічні модулі використовуються як характеристики полімерних матеріалів при дослідженнях методами динамічного механічного аналізу (ДМА) процесів їх старіння, та впливу на них температури. Для цього використовуються ДМА-аналізатори, у яких навантаження за синусоїдальним законом здійснюється за схемами триточкового згину або в умовах згасаючих крутильних коливань. ДМА дозволяє визначати:
- температуру склування;
- температури вторинних переходів;
- температурну залежність модулів;
- демпфувальні властивості.
Див. також
Примітки
- Meyers and Chawla Mechanical Behavior of Materials, 1999. — P 98-103.
Джерела
- Бартенев Г. М., Френкель С. Я. Физика полимеров. Под ред. А. М. Ельяшкевича. — Л.: Химия, 1990. ISBN 5-7245-0554-1
- Перепечко И. И. Введение в физику полимеров. — М.: Химия, 1978. — 312 с.