Дозвілля (часопис)

Дозвілля — літературно-просвітній журнал, створений українською творчою інтелигенцією, що знаходилась на примусових роботах на території Німеччини у період входження (внаслідок окупації) українських земель до складу Третього райху.

Дозвілля
Дозвілля
Країна видання Німеччина
Тематика літературно-просвітній
Мова українська
Адреса редакції Берлін, потім Плауен, Саксонія,  Третій Рейх
Головний редактор Довгаль Спиридон Микитович
Засновано 1943
Дата закриття (?)
Ціна безкоштовний

Заснування та видання

Заснований під керівництвом Свирида Довгаля у Берліні, потім виходив у м. Плауен (Саксонія). Розповсюджувався серед українців, по «остівських» таборах.

«У 1942-43 рр. німецька окупаційна влада вивезла з України на каторжну працю до рейху мільйони людей, особливо молоді. У німецьких таборах опинилося немало талановитих початкуючих літераторів, що до війни встигли опублікувати свої перші твори або почали писати в таборі під впливом пережитих страждань і ностальгії за Україною. І коли на початку 1943 р. українські патріоти налагодили випуск кількох газет і журналів для невільників, туди потягнулися ці молоді сили в надії на підтримку їх творчого пориву. Особливого значення набув літературно-просвітній журнал «Дозвілля»…» Петро Ротач [1]

Часопис розповсюджувався безкоштовно у таборах. Він мав статус розвагового журналу і мав змогу уникати політичної тематики, зосереджуючись на творах літературно-пізнавального змісту.

У ньому друкували свої твори молоді поети Василь Онуфрієнко, Ганна Черінь, Герась Соколенко, Йосип Дудка, Леонід Полтава, Всеволод Віденко (Олесь Квітневий), Леонід Лиман, Михайло Іванченко. У 1943—1944 роках О. Олесь опублікував у «Дозвіллі» свої останні твори — п'єсу «Ніч на полонині», вірш «Життя минає, наче сон» та інші твори.

Журнал проіснував до кінця Другої світової війни, а потім редакція переїхала до Західної Німеччини, де групувалися українські творчі сили.

Примітки

  1. Петро Ротач. Розвіяні по чужині. Полтавці на еміграції. Короткий біобібліографічний довідник.— Полтава, 1998

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.