Дора (співачка)
Дар'я Сергіївна Шиханова (30 листопада 1999, Саратов, Росія), більш відома під псевдонімом Дора — російська співачка, виконує підлітковий поп-рок.
Дора | |
---|---|
Основна інформація | |
Дата народження | 30 листопада 1999 (22 роки) |
Місце народження | Саратов, Росія |
Роки активності | 2015 — тепер. час |
Громадянство | Росія |
Професії | співачка |
Жанри | попрок |
Псевдоніми | Дора і Mental Affection |
realdora.com | |
Файли у Вікісховищі |
Біографія
Дитинство
Дарина родом з Саратова. У дитинстві вона захоплювалася поп-музикою, спочатку слухаючи російських виконавців, яких транслювали по радіо, але пізніше зацікавившись і зарубіжними артистами. Сама Дарина до своїх улюблених пісень відносила «When You're Gone» Авріл Лавінь та «If I Were a Boy» Бейонсе[1] . Незважаючи на бажання дівчинки займатися в музичній школі, батьки були проти того, щоб давати їй класичну освіту[2]. Дарина намагалася брати уроки класичної гітари, але кинула заняття сама, порахувавши їх нудними і нецікавими. Пізніше, в дев'ятому класі, вона все ж вирішила самостійно вивчити одну пісню для шкільного виступу — це була " Radioactive " від Imagine Dragons . Вдалий концерт надихнув дівчину продовжити освоєння гітари[1].
Початок творчого шляху
Під впливом групи The Retuses Дар'я почала записувати кавер-версії улюблених пісень. Спочатку вона повторювала ті ж пісні, що звучали у виконанні лідера The Retuses Михайла Родіонова — «Шаганэ», «Заметался пожар голубой». Кавери пісень Дарина почала записувати в п'ятнадцятирічному віці, коли навчалася в дев'ятому класі школи. Через півроку вона вперше придумала і записала власну пісню, але порахувала спробу невдалою — кавери в її виконанні подобалися оточуючим більше, ніж її власна творчість[1].
У 2017 році інтереси Дар'ї змінилися — замість інді-року її зацікавив емо-реп, зокрема, альбом XXXTentacion 17, що вийшов незадовго. Це було пов'язано, зокрема, з емоційними проблемами після переходу в нову школу, де дівчину цькували однокласники[1]. Перше живий виступ Дар'ї відбулося в подольському клубі «Зміна» — це був концерт, організований паблік «Вічно XVII»[3]. Чотирнадцятирічна дівчинка з гітарою разюче відрізнялася від інших виконавців, головним чином місцевих реперів. Дар'я виконувала популярні сумні пісні, такі як «Заметался пожар голубой» на вірші Сергія Єсеніна, «Выхода нет» групи «Сплін» та інші[1].
Спочатку Дар'я записувала свої пісні на IPhone. Пізніше вона познайомилася з бітмейкером, який допоміг виконавиці із записом інструментальних партій і аранжуваннями. Однією з перших пісень, записаних таким чином, стала «Таял» Леоніда Федорова. Співачці сподобалося виконувати пісні під акомпанемент бітів, і вона вирішила продовжити співпрацю. Пізніше вони почали записувати власні пісні Дар'ї, частина з яких потрапила до її дебютного альбому. У той час Дар'я виступала під ніком «Mental Affection» і писала депресивні пісні. Одна з них — що отримала назву «Рецидив» — була заснована на тексті знайомого, у якого були проблеми з батьками і виникали думки про самогубство; пізніше Дар'я зізнавалася, що їй соромно за цю пісню. Виконавиця також відкрила для себе автотюн і стала використовувати його в своїх композиціях, першою з яких стала «Не ругаюсь матом», яку Дар'я вважала справжнім творчим проривом[1].
Дебютний альбом
Дебютний міні-альбом виконавиці отримав назву «Я не коммерция» і був випущений в 2019 році у власному паблік. На той час Дар'я відмовилась від псевдоніму «Mental Affection», який було важко запам'ятати шанувальникам, і стала виступати під ім'ям «Дора» — так називала Дар'ю її мама[2]. Через тиждень кількість користувачів, підписаних на Дар'ю в соціальних мережах, збільшилася вдвічі. Коли кількість передплатників досягло 40-50 тисяч, Дар'я стала замислюватися про випуск повноцінного альбому. Вона познайомилася з репером Володимиром Галатом з гурту «Френдзона» і разом вони придумали пісню «Дорадура» і ще кілька композицій. У підсумку ці пісні увійшли до складу альбому «Младшая сестра», записаного за підтримки знайомих Галата, які займалися бітмейкінгом і зведенням. Незважаючи на сумніви авторів, «Дорадура» стала справжнім хітом. Сама Дар'я не була здивована зростанням популярності, бо цілеспрямовано йшла до цього протягом декількох років, рівняючись на творчість Гречки і Монеточки, які «вистрілили» подібним чином раніше[1].
«Младшая сестра» представляла собою поп-рокове поєднання дівочого вокалу і важкої гітарної музики. Сама Дора називала цей стиль «кьют-роком» (англ. cute rock що перекладається як «милий рок». Пісні були присвячені питанням, які хвилювали підліткову аудиторію — відносинам між молодими людьми, соціальним мережам, заздрить подругам, побаченням в інтернеті тощо. Сторінка Дори Вконтакте набрала понад 90 тисяч передплатників (більше ніж, наприклад, у гурту «Буерак»), а за першу добу альбом програли в соцмережах більше 300 тисяч разів. У березні 2020 року співачка виступила на Першому каналі в програмі " Вечірній Ургант ", виконавши пісню «Дорадура»[4][5]. Другий студійний альбом " Боже, храни кьют-рок " був випущений 18 грудня 2020 року[6]. Пісня «Втюрилась», виконана Дорою італійською мовою під назвою «Innamorata», була включена до новорічного випуску «Вечірнього Урганта» Ciao, 2020!, який увійшов в тренди російського та італійського YouTube[7][8].
Дискографія
Альбоми
- 2019 — «Младшая сестра»
- 2020 — «Боже, храни кьют-рок»
Міні-альбоми і сингли
- 2018 — «Мне пусто»
- 2019 — «Я не коммерция» (EP)
- 2019 — «Почему»
- 2019 — «Без радости в глазах»
- 2019 — «Я всегда буду рядом»
- 2019 — «Я не ругаюсь матом, ч. 1»
- 2019 — «Разлетаюсь»
- 2019 — «На скейте»
- 2019 — «Дорадура»
- 2020 — «Если хочешь»
- 2020 — «Пошлю его на…» (кавер на пісню Лоліти)
- 2020 — «Не исправлюсь» (з Мейбі Бейбі)
- 2020 — «Втюрилась»
- 2020 — «Осень пьяная»
- 2021 — «Не игра»
- 2021 — «Втюрилась» (новорічна версія)
- 2021 — «Innamorata» (як La Dora; виступ на «Ciao, 2020!»)
- 2021 — «Cayendo» (з T-Fest)
- 2021 — «Куда уходит детство» (OST «Харчоблок»)
Відеокліпи
- 2019 — «Дорадура»[v 1]
- 2020 — «Не исправлюсь» (з Мейбі Бейбі)[v 2]
- 2021 — «Втюрилась»[v 3]
Примітки
- Владимир Завьялов (29 квітня 2020). От школьного зала до «Вечернего Урганта». Как Дора стала звездой женского гитарного попа?. Афиша (рос.). Процитовано 20 листопада 2020.
- Вписка и Дора — “Дорадура”, как ей помог Галат, копировала ли Земфиру, травля в школе. 18 січня 2020. Процитовано 20 листопада 2020.
- «Паблик» — группа в социальной сети, например, ВКонтакте.
- Нужное подчеркнуть: Дора. The-Flow.ru (рос.). 19 листопада 2019. Процитовано 20 листопада 2020.
- Дора "Младшая сестра". The-Flow.ru (рос.). 9 листопада 2019. Процитовано 20 листопада 2020.
- Дора «Боже, храни кьют-рок». The Flow (рос.). 18 грудня 2020. Процитовано 24 лютого 2021.
- Дора, Клава Кока и Niletto в трендах итальянского YouTube: Иван Ургант рассказал о работе над шоу «Ciao, 2020!» • Институт музыкальных инициатив (ИМИ). Институт музыкальных инициатив (ИМИ). Процитовано 15 лютого 2021.
- дора — Innamorata (La Dora). CIAO, 2020! Вечерний Ургант. Фрагмент выпуска от 30.12.2020 (рос.). Процитовано 15 лютого 2021.
Відеокліпи