Дрон
Дрон (англ. drone — трутень) — безпілотний літальний апарат (БПЛА) військового чи цивільного призначення, різновид військового робота; в ширшому сенсі — мобільний, автономний апарат, запрограмований на виконання якихось завдань (наприклад, автономні системи, створені для польоту, розроблені для виконання місій, потенційно небезпечних для людини).
Завдання і класифікація
Існують десятки різних типів безпілотних літальних апаратів; вони в основному діляться на дві категорії: ті, які використовуються для розвідки й спостереження, та ті, що мають на озброєнні ракети й бомби. Використання дронів швидко зростає в останні роки, тому що, на відміну від пілотованих літаків, вони можуть перебувати в повітрі протягом багатьох годин[1].
Історія
1948 року в США було створено розвідувальний безпілотний літальний апарат — AQM-34. Його перший політ відбувся 1951 року, тоді ж «безпілотник» був запущений у масове виробництво. Він став першим серійно побудованим БПЛА.
Досі США, Британія й Ізраїль є єдиними країнами, які використовували озброєні безпілотні літаки в бою.
2014 року в ході військових дій на сході України Російська Федерація часто застосовує безпілотники для розвідки на Донбасі. З осені цього ж року дрони використовуються також і місією спостерігачів ОБСЄ для нагляду за обстановкою в зоні бойових дій, хоча радіоелектронні засоби військ РФ блокують їх роботу.
БПЛА Taranis UCAV (розробки британської BAE Systems) із двигуном Adour Mk951 є найсучаснішим британським апаратом (розробка ведеться з 2006)[2].
Ринок
Дрони Reaper коштують $12 млн[3]. Антибраконьєрські БПЛА коштують приблизно $ 2500[4].
Згідно з опублікованою інформацією, розробка нігерійського дрона GULMA і навчання 15 операторів ви́йшли для уряду Нігерії в суму до 3,5 мільйона доларів[5].
Teal Group, консалтингова фірма в галузі захисту з Вірджинії, за оцінками в 2013 році прогнозує, що світовий ринок для досліджень, розробок і закупівлі безпілотників виросте більш ніж удвічі протягом наступного десятиліття, з $ 5,2 млрд на рік до $ 11,6 млрд на рік.
Попит на безпілотну техніку зумовлений її практичністю не тільки у військовій сфері, а й корисністю в інших сферах людського існування. Зокрема, у країнах з великими агрохолиднгами (Україна, Польща, Китай тощо) активно запроваджується використання дронів для дослідження та аналізу стану землі, оцінки врожаїв та збитків, і оптимізації роботи сільськогосподарської техніки. Український стартап Drone.UA з 2016 року вийшов на міжнародний рівень і тепер не тільки виготовляє дронів для іноземних клієнтів, а й займається обробкою даних та удосконаленням своєї продукції. Однак популярнішими досі залишаються американські та китайські дрони. Ціна на такі стартує від $7-8 тиc.[6]
Типи дронів США
- Reapers, Predators & Sentinel
- Global Hawks and RQ-170 Sentinel drones
Застосування
- контроль переміщення людей, техніки, ідентифікація тварин (тегованих);
- логістика: переміщення вантажів, постачання (у тому числі медичне) до важкодоступних місцевостей;
- сільське господарство: обробка культур пестицидами, висівання[7];
- дика природа: відстеження браконьєрів;
- розвідка: оптична, лазерна, телевізійна, радіаційна.
За даними видання Ґардіан, британське міноборони фінансує розробку автономних військових дронів. Ключова особливість такої збройної системи в тому, що вона самостійно буде обирати цілі, вирішувати, чи треба їх знищувати, і ліквідовувати «загрози» без участі людини.[8][9]
Інженери з кафедри робототехніки Цюріхського університету та Лабораторії інтелектуальних систем при Федеральній політехнічній школі Лозанни (EPFL) розробили дрон, який вміє набувати різноманітних конфігурацій, залежно від того, що йому треба зробити у польових умовах та адаптується до зміни центру ваги у режимі реального часу. Такі властивості розроблені спеціально для участі у рятувальних операціях.[10]
Див. також
- Бойовий робот
- Безпілотний літальний апарат
- RoboBee — найменший у світі літаючий робот
Примітки
- What are drones? (англ.)
- Испытания европейского беспилотника Taranis показали высокую эффективность его стелс-технологий(рос.)
- Nine facts about armed drones
- The Google-Funded Drones That Hunt Illegal Hunters(англ.)
- Нигерия обзавелась первым беспилотником (фото)(рос.)
- Село і дрони: як технології змінюють український агросектор. Tokar.ua (uk-UA). 5 вересня 2018. Процитовано 21 вересня 2018.
- Насіння з неба: в Австралії дрони висіяли 45 тисяч гектарів соняшнику.. ТСН.ua (укр.). 21 лютого 2022. Процитовано 21 лютого 2022.
- Велика Британія розробляє автономних дронів-убивць. Tokar.ua (uk-UA). 16 листопада 2018. Процитовано 18 листопада 2018.
- Doward, Jamie (10 листопада 2018). Britain funds research into drones that decide who they kill, says report. the Guardian (англ.). Процитовано 19 листопада 2018.
- Винайшли дрона, що змінює форму під час польоту. Tokar.ua. 4 січня 2019. Процитовано 10 січня 2019.