Дружини охорони природи

Дружи́ни охоро́ни приро́ди (ДОП) — добровільні молодіжні природоохоронні об'єднання, як правило, існуючі на біологічних факультетах університетів. ДОП займаються активною природоохоронною діяльністю — боротьбою з браконьєрством, створенням заказників і пам'яток природи, екологічною освітою, захистом зелених насаджень міст.

Історія руху дружин охорони природи

Перша ДОП з'явилася на біологічному факультеті Московського державного університету у грудні 1960 року. Студенський рух за охорону природи в радянський період започаткували студенти Одеського університету-за ініціативу проф.Пузанова була створена група "Любители природы". Перші ДОП в Україні були організовані на біологічних факультетах Київського і Харківського університетів, Харківського педагогічного інституту в 1969 році. У 1972р. відбулася перша конференція ДОП Радянського Союзу. 1980-і роки є періодом найвищого розквіту руху дружин охорони природи. У Росії їх налічувалося близько 80, в Україні — близько 20, і близько 5 — в Білорусі. Щорічно проводилися семінари та конференції дружин, їх діяльність координувалася спеціальними міждружинними програмами — «Ялина» (охорона новорічних ялинок), «Заказники» (створення охоронюваних природних територій), «Постріл» (боротьба з браконьєрством), «Фауна» (охорона рідкісних видів тварин), «Трибуна» (природоохоронна пропаганда). Кілька дружинників в ту пору під час рейдів загинули від рук браконьєрів[1].

Дружини охорони природи в Україні

В 1980-х роки в Україні діяли ДОП «Ленінський дозор» біофаку Київського університету (створена в 1969 р.), ДОП біофаку Харківського університету (створена в 1969 р.), ДОП біофаку Донецького університету (створена в 1977 р.), а також ДОП у Дніпропетровському, Львівському університетах, Київському, Вінницькому,Харківському педінститутах та інших вишах України[2].

У 1983 р. було створено Координаційно-методичну раду ДОП УРСР, яку очолив відомий природоохоронець, професор Київського університету О. П. Корнєєв[1]. До середини 1990-х, у зв'язку з економічними труднощами і низкою інших причин, дружини охорони природи припинили в Україні своє існування.

Їх відродження відбулось на початку 2000-х років. У 2001 р. була відтворена ДОП на біологічному факультеті Київського національного університету, яка отримала назву ДОП «Зелене майбутнє» і незабаром перетворилася на загальноміську київську ДОП. Знову були відтворені ДОП у Харківському, Сімферопольському університетах і ряді інших вишів.

Члени українських ДОП активно беруть участь в операції «Первоцвіт», боротьбі з рибним і мисливським браконьєрством, організовують охоронювані природні території, проводять семінари та Школи молодого дружинника. Багато випускників ДОП є в даний час є активними членами екологічного руху України.

Див. також

Ресурси Інтернету

Примітки

  1. История движения студенческих природоохранных дружин Украины в документах и воспоминаниях. — К.: КЭКЦ. — 120 с.
  2. Ким ти був, коли був молодим? — К.: НЕЦУ, 2010. — 134 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.