Думська площа (Одеса)

Думська площа — одна із центральних площ Одеси, розташована в історичному центрі на перетині вулиць Пушкінської, Ланжеронівської, провулку Чайковського і Приморського бульвару. Найменша площа міста. Площа обмежена будинками Англійського клубу (тепер Музей морського флоту), будинком міської ради, міської бібліотеки й Археологічного музею.

Думська площа
Одеса
Вигляд площі
Вигляд площі
Місцевість Історичний центр Одеси
Район Приморський
Назва на честь Стара біржа
Колишні назви
Біржова, Бібліотечна, Революції, Комуни
радянського періоду (українською) Комуни
радянського періоду (російською) Коммуны
Координати 46°29′07″ пн. ш. 30°44′36″ сх. д.
Транспорт
Рух пішохідна
Покриття бруківка
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Архітектурні пам'ятки Будинок Одеської міської ради
Пам'ятники Пам'ятник О.С. Пушкіну, Пам'ятник оборони Одеси
Державні установи Одеська міська рада
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Думська площа у Вікісховищі

Площа з'являється на карті міста у 1836 році під назвою Біржова, від біржі, зведеної тут у 1834. Однак одразу після зведення будівлі біржі в ній засіли органи державної влади, розпочалися засідання міської думи, тому 14 квітня 1866 року назву площі змінили на Думську. 18 вересня 1889 року площі була дана назва Бібліотечна, оскільки тут була розташована будівля бібліотеки. Однак стару назву одразу повернули та під нею площа проіснувала до 1902 року, коли їй повернули старішу назву Біржова.

11 грудня 1917 року, ще до встановлення радянської влади в Одесі, площу назвали на честь Революції, а після приходу комуністів, 30 квітня 1920 — площею Комуни, в честь Паризької комуни. В період Другої світової війни, а саме з 19 листопада 1941 року по 5 травня 1946 року, площі було повернено історичну назву — Думська, але із поверненням комуністів повернулася і назва Комуни.

Історичну назву — Думська площа — було повернено 18 серпня 1994 р.

Архітектурні пам'ятки

Стара біржа — Думська площа, 1 — Побудована у 1828-1834 роках. Реконструйована у 1871-1873 роках. Спочатку головний фасад будівлі прикрашали два ряди колон, за якими розміщувався відкритий дворик. У 1871-1873 роках з метою розширення площі для біржових операцій будівлю було перебудовано. Другий ряд колон головного фасаду замінений стіною з парадним входом, дворик перекритий і перебудований в Білий зал. У 1946-1949 роках будівлю було реставровано та реконструйовано. Найбільш цінний в архітектурному відношенні Рожевий зал відновлений, Білий зал повністю реконструйований. Зараз в будівлі розташована Одеська міська рада.

Пам'ятники

Пам'ятник Олександру Сергійовичу Пушкіну — Скульптор Ж. А. Полонська, архітектор Х. К. Васильєв — Кошти на пам'ятник збирались серед жителів Одеси за підписними листами. На п'єдесталі пам'ятника вибиті слова: "О.С. Пушкіну — громадяни Одеси".

Пам'ятник оборони Одеси — Гармата була знята з потопленого англійського парового фрегата «Тигр». Встановлена на честь успішного відбиття нападу англо-французької ескадри на Одесу під час Кримської (Східної) війни 1854-1855 років.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.