Дуобус

Дуо́бус — універсальний вид транспорту, який є водночас і тролейбусом, і автобусом або іншим видом транспорту. Застосовуться переважно у містах, тому часто є поєднанням автобуса та тролейбуса. Англійською зветься Dual-Mode bus.

Дуобус
Двигун дизельний/бензиновий + електричний
Швидкість 65 км/год
Сфера застосування різноманітне
Інфраструктура автомобільна дорога, контактна мережа

Така машина має два повноцінні двигуни: один внутрішнього згоряння, а другий електричний, при тому має також електрообладнання від звичайного тролейбуса. При цьому кожен з двигунів передає момент кручення до ведучого моста (їх може бути два у тривісній машині, у дуобусів стандартної довжини тягові колеса переважно задні) окремою карданною передачею: два двигуни (електричний та дизельний/бензиновий) незалежно передають момент кручення до ведучих коліс.

Слід наголосити, що часто зі справжніми дуобусами плутають тролейбуси з можливістю автономного ходу. Такі існують насправді: у багатьох сучасних тролейбусів наявні акумуляторні батареї для забезпечення автономного ходу або дизельно-генераторна установка. Перші дуобусами називати цілком некоректно, адже у них немає навіть двигуна внутрішнього згоряння. Другі справді мають двигун внутрішнього згоряння, однак він не передає крутний момент безпосередньо на тягові колеса, а приводить у дію електрогенератор тролейбуса, який виробляє електроенергію, тобто використовується лише для виробництва електроенергії; тому ні перший, ні другий дуобусами не є, навіть не зважаючи на потужність силової установки або електричні двигуни у вигляді мотор-коліс (наприклад, на Neoplan N6121).

Дизель-генератори присутні у свою чергу на багатьох європейських тролейбусах, наприклад марок Skoda, Solaris Bus&Coach, Neoplan, Белкоммунмаш. Останній виготовив тролейбус моделі Белкоммунмаш 33300А з дизель-генератором потужністю 100 кВт, але вони не є дуобусами. У Лозанну поставлялися тролейбуси марки Neoplan STS (Neoplan N6121) з дизель-генератором виробництва Mercedes-Benz потужністю 385 кіловатів, а електродвигуни у нього — мотор-колеса, а відповідно мости відсутні узагалі. У інтернеті поширена помилка, що тролейбуси Neoplan є дуобусами, однак вони мають дизель-генератори.

Також дуобусами є вантажно-технічні тролейбуси, або тролейвози. Їм потрібен ДВЗ, оскільки вони часто обслуговують місця без контактної мережі, а іноді, і дуже далекі до неї. Дуобусами є і дизель-тролейвози, які ще створювалися до Другої світової війни з електричним двигуном і дизельним з метою заощадження пального. Нині вони вже вийшли з експлуатації. Вантажно-технічні тролейбуси дотепер використовуються в деяких містах.

Приклади

Цей список незавершений, Ви можете допомогти, розширивши його.

Див. також

Примітки

  1. "大辫子"公交重新火起来. Процитовано 11 жовтня 2017.
  2. Dave Chick. Castellon. British Trolleybus Society. Архів оригіналу за January 6, 2009. Процитовано 10 січня 2009.
  3. Castellón-de-la-Playa (sic) Trolleybus Photos. Процитовано 10 січня 2009.
  4. A First in Spain: Optiguide for Castellon’s Trolleybus Line. Процитовано 11 січня 2009.
  5. Castellón de la playa notes. Процитовано 10 січня 2009.
  6. Retired - Breda 5000 dual-mode bus. Процитовано 4 грудня 2009.
  7. Breda Articulated Trolley Bus. Процитовано 4 грудня 2009.
  8. 张侃理. 上海无轨电车"复兴":全换成新型辫子车 车辆增加两倍-无轨电车 辫子 高油价时代 混搭 上海公交-上海频道-东方网. sh.eastday.com. Процитовано 11 жовтня 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.