Дєдовськ

Дє́довськ (рос. Дедовск) — місто районного підпорядкування в Істринському районі, Московська область, Росія. Найбільший населений пункт в муніципальному утворенні міського поселення Дєдовськ.

Місто Дєдовськ
Герб Дєдовська Прапор Дєдовська
Країна Росія
Суб'єкт Російської Федерації Московська область
Муніципальний район Істринський район
Код ЗКАТУ: 46218503
Код ЗКТМО: 46618103001
Основні дані
Час заснування 1911
Статус міста 1940
Населення 29 558
Площа 7 км²
Поштові індекси 143530, 143532
Телефонний код +7 49631
Географічні координати: 55°52′ пн. ш. 37°08′ сх. д.
Вебсторінка dedovsk.ru
Мапа

Дєдовськ


Дєдовськ


 Дєдовськ у Вікісховищі

Населення — 29 558 осіб. (2017)..

Розташоване за 38 км на північний захід від Москви (від нульового кілометра), за 18 км від МКАД, за 20 км від районного центру Істри, на Волоколамському шосе. На території міста розташовано три зупинки Ризького напрямку Московської залізниці: платформа Малиновка, станція Дєдовськ і платформа Миїтівська.

Історія

Назва походить від села Дєдово, що було розташоване на цьому місці (відоме з XVI століття). У 1913 році в Дєдові була побудована прядильно-ткацька фабрика (нині ПО технічних тканин) з робітничим селищем Дєдовський) при ній.

У 1940 році селище (разом з селом) було перетворено в місто Дєдовськ.

Економіка

У місті розташовані такі промислові підприємства: Дєдовське виробниче об'єднання технічних тканин — ДПОТТ (головне підприємство міста, у наш час[коли?] територія фабрики здається під склади й не пов'язані з прямої сфері діяльності виробництва — косметика, мінеральна вода, і т. д.), взуттєва фабрика «Дефо», завод керамічних виробів ВАТ «Сокіл» (виробництво плитки), ремонтно-механічний завод. Один з найстаріших в області хлібозаводів («Дєдовський хліб»).

Культура

У Центрі мистецтв ім. Олександра Васильовича Прядка, розташованому в колишньому ДК ОКБ інституту «Гідропроект» існує картинний вернісаж.

Діє дитяча художня школа, англійська інтерактивний дитячий клуб «English colours».

Освіта

З 1998 року в місті працює філія Російського державного соціального університету (РГСУ).

Цікаві місця

Поблизу Дєдовська, за 7 км на північний захід, у селі Аносіно — ансамбль Борисоглібського монастиря, заснованого в 1823 році княгинею Євдокія Мещерською, що підстриглася у черниці . З 1919 року на території колишнього монастиря діяв один з відділів Московського обласного краєзнавчого музею. У 1992 році будови, що залишилися від монастиря і прилегла земля передані Московському патріархату. Силами черниць і робочих відновлений Троїцький собор.[1]

За 5 км на північ, у селі Дєдово-Тализіна розташовувалася садиба Коваленська, у якій проживав перекладач і публіцист М. С. Соловйов, часто гостював його брат філософ В. С. Соловйов, у молоді роки подовгу жив письменник і поет Андрій Бєлий, заїжджали Олександр Блок, Валерій Брюсов, Костянтин Бальмонт. Зараз від садиби зберігся лише зарослий ставок і залишки саду.[2]

З 2000 по 2005 в прадідівських будувалася церква Георгія Переможця.

Цікаві факти

Приблизно в XVII століттяе князь Вадбольскій, тодішній власник села Аксеновка (пізніше увійшла до складу міста), поїхав до Волоколамськ грати в карти і привіз додому виграш — дві сім'ї кріпаків селян, Старікове і Нікітіних. Нащадки Стариковим досі живуть на вулиці 1-а Пролетарська і на Віленінском селищі, а ці два прізвища носять кілька десятків сімей в місті.[3]

Про деякі події, що відбувалися в місті 2-8 грудня 1941 року в дні Битви за Москву, розповідається в документальній повісті «День командира дивізії», написаної безпосереднім очевидцем тих подій колишнім військовим кореспондентом журналу «Прапор» Олександром Беком. У 1983 році повість була екранізована на Кіностудії ім. Горького режисером Ігорем Ніколаєвим під однойменною назвою «День командира дивізії».

В даний час, завдяки діючому в місті клубу кікбоксінга «Профі-Спорт»,

Дедовськ взагалі вважається містом кікбоксерів[4]

— Костянтин Юрійович Новиков, головний тренер команди кікбоксингу ЦСКА

Уродженці міста

Військовослужбовці

  • Маков Володимир Миколайович — гвардії капітан РСЧА, у роки війни служив у 136-й Режецкой Червонопрапорної бригаді армійської гарматної артилерії. 30 квітня 1945 під час взяття Рейхстагу командував штурмовою групою, першою водрузили Прапор Перемоги над парадним входом західної частини будівлі, про що о 22 год. 30 хв. доповів по рації в штаб: «прибили в голову якоїсь німецької бл…», маючи на увазі корону статуї «Богиня Перемоги».[5]

Діячі культури

Спортсмени

Міста-побратими

Примітки

Література

  • Города Подмосковья. Кн. 3. — М.: Московский рабочий, 1981. — 736 с., ил. — 35 000 экз.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.