Діаліз (урологія)

Діаліз (від грецької διάλυσις — розчинення) — метод очищення крові, який широко використовується при нирковій недостатності. Діаліз є найбільш важливим при хронічній нирковій недостатності і одним з варіантів лікування гострої ниркової недостатності.

Пацієнт під час діалізу

Під діалізом розуміється фільтрація через мембрану, де по один бік мембрани перебуває кров, а по інший — діалізний розчин.

Історія

В 1924 році було проведено перше у світі «промивання крові» через напівпроникну мембрану в організмі людини. Це зробив Георг Хаас (Gregor Haas) в німецькому місті Гіссен. Однак, прорив стався тільки в 1945 році, коли Віллем Колфф (Willem Kolff) в Кампені (Нідерланди) застосував діалізатор з целофановою трубкою як напівпроникною мембраною. Така мембрана дозволила робити контрольовану очистку крові. В 1946 році Нілс Алвол (Nils Alwall) в Лунді (Швеція) розробив методику вимивання набрякової рідини з легенів і тканин (ультрафільтрація).

Методи діалізу

Крісло для проведення гемодіалізу

Виділяють екстракорпоральні (поза організмом) і інтракорпоральні (в організмі) методи. Найбільш поширеними екстракорпоральними методами є гемодіаліз, гемодіафільтрація і гемофільтрація. До інтракорпоральних методів належить перитонеальний діаліз. До екстракорпоральних методів включають також гемоперфузію (при деяких гострих отруєннях) і аферез (замісна терапія печінки).

Гемодіаліз

Апарат для проведення гемодіалізу
Схема гемодіалізу

«Штучна нирка» (гемодіалізатор) — це прилад, який застосовують при лікуванні хворих з нирковою недостатністю. Застосування цього методу нерідко забезпечує відновлення пацієнтів з гострою важкою нирковою недостатністю з мінімальною побічною дією. Цей прилад здатний замінити нирки на довгий період у хворих з хронічною нирковою недостатністю. Гемодіаліз забезпечує проходження крові через трубки, які складаються з напівпроникної мембрани. Зовні трубок перебуває рідина, яка вміщує таку ж саму концентрацію розчинених речовин, що і плазма, за винятком побічних продуктів метаболізму. В результаті цього існує градієнт дифузії між кров'ю і рідиною для продуктів метаболізму. Діалізна мембрана має пори, які є дуже маленькими для того, щоб через них проходили білки плазми. Для більш маленьких розчинених речовин діалізна рідина має такі ж розчинені речовини, що і плазма, тому чистий рух цих речовин рівний нулю. З іншого боку, діалізна рідина не вміщує побічних продуктів метаболізму, тому вони легко дифундують в неї з крові. Кров зазвичай йде з артерії, проходить через трубки гемолізатора і повертається у вену. Швидкість кровотоку, як правило, становить декілька сотень мілілітрів за хвилину, а загальна площа поверхні обміну в гемодіалізаторі близька до 10000-20000 см².

Гемофільтрація

У гемофільтрації рідина відводиться з крові без використання розчину для промивання (діалізата). За рахунок градієнта тиску створенного насосом плазма виводиться через фільтраційну мембрану з крові (ультрафільтрація). З цим трансмембранним потоком виводяться речовини. Це дозволяє здійснювати повільну детоксикацію та, якщо необхідно, швидку зміну об'єму рідини у пацієнта. Витягнута рідина замінюється розчином електролітів. Ця процедура є автоматизовоною. Теж саме можна проводити і без насоса, але це малоефективно і займає багато часу. А також такий метод сильно залежить від тиску крові.

Гемодіафільтрація

Це метод очищення крові, в якому комбінують гемодіаліз і гемофільтрацію. Такий метод дозволяє проводити відносно швидку детоксикацію крові (3-5 годин) і вона є дуже ефективною, оскільки дозволяє видаляти як маленькі, так і великі молекули. Гемодіафільтрація широко використовується у клініках для лікування гострої і хронічної ниркової недостатності.

Гемоперфузія

Гемоперфузія не заміняє роботу нирок. Цей метод застостосовують у випадках гострого отруєння і здійснюється тільки в спеціально створених для цієї мети клініках. Кров пропускають через трубку, яка містить абсорбенти (наприклад, активоване вугілля, іонообмінні смоли). Цей метод ефективний для видалення незначної кількості субстанцій.

Перитонеальний діаліз

Схема Перитонеальний діалізу

Розчин солей і глюкози вводять у черевну порожнину. В черевній порожнині є багато капілярів, які працюють як напівпроникна мембрана. Метаболіти з крові переходять у розчин за градієнтом концентрації. Для повної детоксикації розчин замінюють декілька разів. Такий метод очищення крові пацієнти можуть проводити вдома і навіть у відпустці. Недоліком перитонеального діалізу є ризик того, що в черевну порожнину можуть потрапить з навколишнього середовища патогенні бактерії. Тому пацієнти повинні бути дуже ретельними і дотримуватися стерильності.

Джерела

  • Suri R. S. et al. Daily hemodialysis: a systematic review //Clinical Journal of the American Society of Nephrology. — 2006. — Т. 1. — №. 1. — С. 33-42.
  • Perit Dial Int. 2014 Jan 2. BETTER OUTCOMES OF PERITONEAL DIALYSIS IN DIABETIC PATIENTS IN SPITE OF RISK OF LOSS OF AUTONOMY FOR HOME DIALYSIS. Cotovoio, P et al.
  • Zeitschrift Hämodialyse. Mitteilungsblatt der Interessengemeinschaft der Dialysepatienten Saar e.V. Bd. 1, 1973/1974 — Bd. 3, 1975, ZDB-ID 224632-6, fortgesetzt als: Der Dialysepatient. Offizielles Organ des Bundesverbandes Niere e.V. Bd. 1, 1976 — 32, 2007, ISSN 0724-0252, fortgesetzt als: Der Nierenpatient. Offizielles Organ des Bundesverbandes Niere e.V. Bd. 33, 2008 — lfd., ISSN 1865-8822.
  • Gerd Breuch, Willi Servos: Dialyse für Einsteiger. Elsevier, Urban und Fischer, München u. a. 2007, ISBN 978-3-437-27790-0.
  • Günther Schönweiß: Dialysefibel 2. Plädoyer für die individuelle Dialyse. 2., völlig neubearbeitete und erweiterte Auflage. abakiss, Bad Kissingen 1996, ISBN 3-931916-01-4.
  • Kidney Int. Suppl. 2008 Apr; Dialysis outcomes in Colombia (DOC) study: a comparison of patient survival on peritoneal dialysis vs hemodialysis in Colombia. Sanabria M1 et al.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.